VENIBA 75 mg XR Uzatılmış Salımlı Sert Kapsül

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi Venlafaksin hidroklorür dür. VENIBA 75  mg XR Uzatılmış Salımlı Sert Kapsül, beyinde dengesiz hale gelerek anksiyete (endişe, kaygı) ve depresyona neden olabilecek kimyasalları etkileyen antidepresan bir preparattır. Depresyon ve depresyonla beraber görülen anksiyete (kaygı), yaygın anksiyete ( endişe,kaygı hali) bozukluğu, sosyal anksiyete bozuklukları (sosyal fobi) ve panik bozuklukların tedavisinde uygulanır. Kullanımı 18 yaş üstü yetişkinler içindir.

VENIBA 75  mg XR Uzatılmış Salımlı Sert Kapsül Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Depresyon ve depresyonla beraber görülen anksiyete (kaygı), yaygın anksiyete ( endişe,kaygı hali) bozukluğu, sosyal anksiyete bozuklukları (sosyal fobi) ve panik bozuklukların tedavisinde uygulanır.
 3. İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihara yeltenme söz konusu olduğundan özellikle 24  yaş altı kişilerde bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra bir kaç hafta doktor gözetiminde bulunulmalıdır.
 4. Kullanıma başladıktan sonra 4 hafta içerisinde iyileşmeler görülebilir. Şayet 4 hafta sonunda kendinizi iyi hissetmezseniz doktor ile görüşmeniz gereklidir.
 5. 18 yaşın altındaki gençlere verilmemelidir.
 6. İlacı alırken  alkol kullanmaktan  kaçınmalısınız. Çünkü alkol ilacın yan etkilerini arttırmaktadır.
 7. Bu ilacı bazı  ilaçlarla kullanmak ölümcül sonuçlara neden olabilir. Örneğin MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç ile beraber kesinlikle kullanmamalısınız. Şayet MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç kullanacaksanız bu ilacın kullanımını kestikten en az 2 hafta sonra kullanmaya başlamalısınız. İlacı  kullanmadan önce kullandığınız bütün ilaçları hekiminize söylemeniz tavsiye edilir.
 8. Yakın zamanda kalp krizi geçirdiyseniz bu ilacı kesinlikle kullanmak sakıncalıdır.
 9. İlacı güvenli bir biçimde kullandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla kan tahlili yaptırmanız gereklidir. Böbrek ve karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 10. Siroz ve diğer karaciğer hastalığı , böbrek hastalığı, yüksek tansiyon,  göz tansiyonu, dar açılı göz tansiyonu,  nöbet geçirmek veya epilepsi ,  herhangi bir kanama veya pıhtılaşma bozukluğu, yüksek kolesterol, bipolar bozukluk ve benzeri rahatsızlıklardan herhangi birine sahip iseniz  bu ilacı kullanmadan önce mutlaka hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir. ki duruma göre doz ayarlamaları yapılabilsin.
 11. İlacı kullanırken  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme ve benzeri rahatsızlıklarda derhal hekiminize müracaat etmelisiniz..
 12. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan bu ilacı kullanmamalısınız. Anne karnındaki bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

VENIBA 75  mg XR Uzatılmış Salımlı Sert Kapsül’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Yemek sırasında veya öğün aralarında alınabilir. Hergün aynı saatte ilacınızı almaya özen göstermelisiniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. İlacı kullanırken  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme ve benzeri yeni meydana gelen veya kötüleşen  yan etkiler ile  kolay kanama ve çürük oluşumu, kaslarda sertleşme, kalp atışlarında düzensizlik, titremeler, mide bulantısı, kusma,halüsinasyon, nöbet,  ishal, iştahsızlık, halsizlik, güçsüzlük ve benzeri yan etkilerde acil yardım için  hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Venlafaksin hidroklorür

Ticari-Jenerik ismi:  VENIBA 75  mg XR Uzatılmış Salımlı Sert Kapsül

VENIBA 75  mg XR Uzatılmış Salımlı Sert Kapsül Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

VENIBA-75-mg-XR-Uzatılmış-Salımlı-Sert-Kapsül-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.