PIO-MET 15/500 mg Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Metformin hidroklorür, Pioglitazon hidroklorür olan PIO-MET 15/500 mg Film Tablet, insüline bağımlı olmayan Tip 2 şeker  hastalığı (diyabet Tip 2) tedavisinde kullanılmaktadır. Vücuttaki kan şekerini dengelemek için pankreas tarafından insülin adı verilen bir hormon üretilir. Şeker hastalığı olan kişilerde pankreas yeterli insülini üretemiyor veya hiç üretmiyordur veya vücut üretilen insülini düzenli kullanamıyordur. Yeterli miktarda insülün hormonu salgılanamadığında glukoz (şeker) hücrelere gidemez ve kanda toplanır. Bu durum, kanda glukoz (şeker) düzeyini yükseltir.   PIO-MET,  kan şekeri düzeyinin normal seviyede tutulamadığı  tip 2 diyabet hastalarında vücudun kendi ürettiği insülini daha iyi kullanmasını sağlayarak,  kandaki şeker seviyesini kontrol altına almaya yardımcı olur. İnsüline bağımlı olmayan Tip 2 şeker  hastalığı (diyabet Tip 2) durumunda sadece ağızdan verilen diğer diyabet ilaçları ile kontrol altına alınamayan hastalarda tek başına veya diğer ağızdan verilen diyabet ilaçları ile beraber uygulanır.

PIO-MET 15/500 mg Film Tablet Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. PIO-MET, insüline bağımlı olmayan Tip 2 şeker  hastalığı (diyabet Tip 2) tedavisinde kullanılmaktadır. .
 3. PIO-MET, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi biçiminin sadece bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı biçimde uymalısınız.
 4. Uzun süreli veya şiddetli ishal veya kusma veya yeterli olmayan miktarda sıvı alımı nedenlerinden dolayı şiddetli derecede dehidrasyonunuz varsa (vücudun çok miktarda sıvı kaybı); kullanmak sakıncalıdır.
 5. Reklam
 6. Böbrek veya karaciğer sorunlarınız varsa yada ciddi bir enfeksiyonunuz varsa, kalp yetmezliği iyileştirilmesi görüyorsanız, mesane kanseri iseniz veya mesane kanseri geçmişiniz,  kalp krizi geçmişiniz varsa veya çok fazla alkol tüketiyorsanız; bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu hekiminize bildirmelisiniz.
 7. Şayet damardan enjeksiyon ile renkli tomografi veya herhangi bir x-ray taramasından geçecekseniz veya büyük bir ameliyat geçirecekseniz; PIO-MET‘ i ne kadar süredir kullandığınızı hekiminize bildirmelisiniz. İşlemler öncesi ve sonrası bir süreliğine bu ilacın kullanımına ara verilmelidir.
 8. İlacın durumunuzu  iyileştirdiğinden emin olabilmek için belirli aralıklarla kan tahlilleri yapılması gereklidir. Ek olarak böbrek fonksiyonlarınızı da kontrol ettiriniz.
 9. Düzenli bir biçimde atlamadan kullanınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettiriniz.
 10. Alkol kullanma, çok fazla egzersiz yapma, aşırı stres ve öğün atlama ve benzeri vakıalar kan şekerinizin normalin altına düşmesine sebep olur. Bundan dolayı günlük yaşamınızda bunlara dikkat etmeniz gereklidir. Kan şekeri seviyesinin düştüğünün belirtileri olan açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma veya koma vakıaları için yanınızda daima şeker veya şeker içeren bir yiyecek bulundurmalısınız.
 11. Reklam
 12. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için kullanılmamalıdır.

PIO-MET 15/500 mg Film Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Mide-bağırsak sistemi rahatsızlıklarına maruz kalmamak için yemek sırasında veya yemekten sonra almanız önerilir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal ve iştah kaybı yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi: Metformin hidroklorür, Pioglitazon hidroklorür
Ticari-Jenerik ismi: PIO-MET 15/500 mg Film Tablet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.