Spiriva 18 mikrogram İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Tiotropium olan Spiriva 18 mikrogram İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül, uzun etkili bronş genişletici bir preparattır. Etkisi 24 saat sürer. Akciğerlerdeki hava yollarının duvarlarında bulunan kasları gevşeterek genişlemelerine sebep olur. Böylece akciğerlere hava giriş çıkışını kolaylaştırır, solunumu daha iyi hale getirir.Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olarak da bilinen amfizem ve kronik bronşit ve benzeri diğer hava yolu hastalıklarında yaşanan solunum sorunlarını en aza indirir ve nefes almayı kolaylaştırır. Düzenli kullanımı ile tıkanmayla ilgili solunum yolu hastalıklarında, amfizem ve kronik bronşitte dahil olmak üzere Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan kişilerde, tıkanmayla (nefes darlığı)  ilgili belirtilerin tedavisinde ve atakların önlenmesinde uygulanır. Düzenli olarak her gün kullanılması gerekir.

Spiriva 18 mikrogram İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olarak da bilinen amfizem ve kronik bronşit ve benzeri diğer hava yolu hastalıklarında yaşanan solunum sorunlarını en aza indirir ve nefes almayı kolaylaştırır.
 3. Ani ortaya çıkan belirtileri rahatlatmak için kullanmak sakıncalıdır, böyle vakıalar için kullandığınız rahatlatıcı ilaçları her zaman yanınızda bulundurunuz.
 4. KOAH uzun süreli bir hastalık olduğu için, bu ilacı sadece KOAH belirtileri ortaya çıktığında değil, her gün düzenli olarak kullanınız.
 5. Şayet dar açılı göz tansiyonunuz (dar açılı glokom) veya prostat büyümesine bağlı idrar kesesinde tıkanıklık varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu bildirmelisiniz.
 6. Tam fayda sağlamak için, düzenli kullanmanız gerekir. Kendinizi iyi hissetseniz bile ilacın kullanımını aniden bırakmamalısınız. Doktorunuzun talimatlarına uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 7. Etki süresi 24 saattir. Günde bir kez kullanmanız yeterlidir.
 8. 18 yaşından küçük ergen ve çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 9. Kapsülleri kesinlikle yutmayınız.
 10. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

Spiriva 18 mikrogram İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül‘ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Sadece inhalasyon yoluyla (ağızdan soluyarak) uygulanır.  İnhalasyon cihazı yoluyla nefes alındığında ilaç akciğerlerinize ulaşır. Bu nedenle, cihazın ağız parçası aracılığıyla derin ve güçlü nefes almak zorundasınız.
 3. Ağızda pamukçuk oluşumunu ve  beyaz, sarı veya krem renkte benekler oluşma riskini azaltmak için ilacı  kullandıktan sonra ağzınızı su ile çalkalayınız.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Ağız kuruluğu yaygın görülen yan etkidir.

 

Etken Maddesi:  Tiotropium
Ticari-Jenerik ismi: Spiriva 18 mikrogram İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül

Spiriva 18 mikrogram İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Spiriva-18-mikrogram-İnhalasyon-İçin-Toz-İçeren-Kapsül-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

One thought on “Spiriva 18 mikrogram İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül

 1. spiriva mikro coh-cıh lara dönüşebiliyor…coh-cıh lar ise her ürünü üretebilme kapasitesine sahip…bir bakıma spiriva coh-cıh doğrarken ustalığığa sahipleri doğrayıp spiriva üretiyor…spiriva nın çevresinde limon tuzu bulununca mikro coh-cıhlara neden oluyor…coh-cıh kemik iliği nakli ve benzeri üretebiliyor her dokuyu organı insanı …ancak dezavantajı viral testleri pozitif gösterebiliyor…saygılarımla dr.kadir okyar sarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.