Depreks Kapsül

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi   Fluoksetin hidroklorür olan Depreks Kapsül,  beyinde dengesiz hale gelerek depresyona veya obsesif – kompülsif bozukluğa neden olabilecek kimyasalları etkileyen bir antidepresandır.  Majör depresyon tedavisinde ve obsesif – kompülsif bozukluk (Tekrarlanan ve alışkanlığa dönüşmüş hareket ve davranışlar yapma veya bunlara eğilim gösterme.) tedavisinde kullanılmakla beraber bulimia nervoza ( yemek yedikten sonra kendini kusturtmaya çalışma hastalığı)  ve adet öncesi görülen sıkıntı, üzüntü, öfke  vakıalarıyla kendini gösteren disforik bozukluk tedavisinde uygulanır.

Depreks Kapsül Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Beyinde dengesiz hale gelerek endişe, kaygı ve depresyona neden olabilecek kimyasalları etkileyen bir preparattır. Depresyon tedavisinde uygulanır.
 3. İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihara yeltenme söz konusu olduğundan özellikle 24  yaş altı kişilerde bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra 12 hafta doktor gözetiminde bulunulmalıdır.
 4. Bu ilaç  18 yaşın altındaki  gençlere doktor tavsiyesi haricinde verilmemelidir.
 5. İlacı alırken  alkol kullanmaktan  kaçınmalısınız. Çünkü alkol ilacın yan etkilerini arttırmaktadır.
 6. Şayet karaciğer ve böbrek hastalığı,şeker hastalığı, bipolar bozukluk, hap bağımlılığı, intihar düşüncesi öyküsü ve epilepsi ve benzeri rahatsızlıklarınız var ise bu ilacı kullanmadan önce mutlaka hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir. ki duruma göre doz ayarlamaları yapılabilsin.
 7. Reklam
 8. Bu ilacı bazı  ilaçlarla kullanmak ölümcül sonuçlara neden olabilir. Örneğin MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç ile beraber kesinlikle kullanmamalısınız. Şayet MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç kullanacaksanız bu ilacın kullanımını kestikten en az 2 hafta sonra kullanmaya başlamalısınız. İlacı  kullanmadan önce kullandığınız bütün ilaçları hekiminize söylemeniz tavsiye edilir.
 9. İlacı kullanırken  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme ve benzeri rahatsızlıklarda derhal hekiminize müracaat etmelisiniz..
 10. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan bu ilacı kullanmamalısınız.

Depreks Kapsül’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Yemek sırasında veya öğün aralarında alınabilir. Hergün aynı saatte ilacınızı almaya özen göstermelisiniz.
 3. Reklam

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. İlacı kullanırken  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme ve benzeri yeni meydana gelen veya kötüleşen  yan etkiler ile kalp atışlarında düzensizlik, titremeler, mide bulantısı, kusma, ishal, iştahsızlık, halsizlik, güçsüzlük ve benzeri yan etkilerde acil yardım için  derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.

 

Etken Maddesi: Fluoksetin hidroklorür

Ticari-Jenerik ismi:  Depreks Kapsül

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Bakamsilin Fort Tablet
Bakamsilin Fort Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?: Etken maddesi   Bakampisilin hidroklorür olan Bakamsilin Fort Tablet, vücuttaki bakterilerle mücadele eden antibiyotik bir preparattır. Alt ve üst...

LYPRE 225 mg Kapsül
LYPRE 225 mg Kapsül

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?: Etken maddesi Pregabalin olan LYPRE 225 mg Kapsül, hastalık nöbetlerine (epilepsi nöbeti gibi) ve ağrıya neden olan beyindeki...

Kapat