RINOCLENIL Nazal Sprey

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi   Beklometazon dipropiyonat olan RINOCLENIL Nazal Sprey, vücutta kızarıklığa, şişliğe ve iltihaba neden olan kimyasalların salınımını ve etkilerini azaltmaya yararlı bir preparattır. Solunum yollarında iltihap giderici etkiye sahiptir. 6 yaş ve üzeri çocuklar ve erişkinlerdeki mevsimlere bağlı olan alerjik nezlenin (saman nezlesi)  veya yıl boyu süren alerjik nezlenin belirtileri olan burunda tıkanma, kaşıntı, hapşırma, burun tıkanıklığı ve burun akıntısının önlenmesinde  ve  tedavisinde uygulanır.

RINOCLENIL Nazal Sprey Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. 6 yaş ve üzeri çocuklar ve erişkinlerdeki mevsimlere bağlı olan alerjik nezlenin (saman nezlesi)  veya yıl boyu süren alerjik nezlenin belirtileri olan burunda tıkanma, kaşıntı, hapşırma, burun tıkanıklığı ve burun akıntısının önlenmesinde  ve  tedavisinde uygulanır.
 3. Yıl boyu devam eden nezle: ev tozu, hayvan tüyü kepeği, kuş tüyü ve belirli gıdalar dahil çeşitli maddelere karşı duyarlılıktan kaynaklanmaktadır. Bu alerjiler burun akıntısı, hapşırık, burun tıkanıklığı veya burun akıntısına neden olur. Bu ilaç burundaki şişliği ve tahrişi azaltarak, hapşırık, burun kaşıntısı, akıntısı ve tıkanıklığını giderir.
 4. Son zamanlarda burun ile ilgili herhangi bir kaza veya ameliyat geçirmiş geçirdiyseniz veya burun içinde yaralar veya ülser, verem (tüberküloz) veya herhangi bir enfeksiyonunuz  varsa, bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu hekiminize bildirmelisiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 5. İlacı mevsimlere bağlı olan alerjik nezle (saman nezlesi) için kullanıyorsanız, tedaviye  polen mevsimi başlamadan önce 2 ila 4 hafta önce başlayınız.
 6. Şayet mevsimlere bağlı olan alerjik nezle (saman nezlesi) ve yıl boyu süren alerjik nezle tedavisinde 3 hafta kullanmanıza rağmen durumunuzda bir iyileşme görülmüyorsa, ilacın kullanımına son veriniz  ve hekiminize müracaat etmelisiniz.
 7. İlacın kullanımı çocuklarda büyüme hızında yavaşlamaya neden olabilir. Uzun süreli kullanımlarda çocuğunuzun büyüme ile ilgili kontrollerini aksatmayınız.
 8. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için, ilacınızı düzenli bir biçimde kullanınız. Birkaç günlük kullanımdan sonra iyileşme belirtileri başlayacaktır.
 9. 6 yaşından küçük çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 10. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

RINOCLENIL Nazal Sprey’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Kullanmadan önce burnunuzu temizleyiniz. Parmağınızla burun deliklerinden birini kapatınız. Başınızı dik tutup pompanın ucunu diğer burun deliğinize sokup tam nefes alırken ilacı bir kere püskürtünüz. Ardından aynı işlemi diğer burun deliğiniz için tekrarlayınız. Yetişkinler ve 6 yaş üzerindeki çocuklar için kullanım günde iki kez her burun deliğine iki püskürtmedir. Ek olarak her burun deliğine günde 3 veya 4 kez birer püskürtme
  yapılabilir.  Ancak günlük toplam doz 8 püskürtmeyi geçmemelidir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Deride döküntü ve kaşınıtı, burun kanaması, burun kuruluğu ve tahrişi yaygın görülen yan etkilerdir.

Etken Maddesi: Beklometazon dipropiyonat

Ticari-Jenerik ismi:  RINOCLENIL Nazal Sprey

RINOCLENIL Nazal Sprey Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

RINOCLENIL Nazal Sprey Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.