ROLAN Fort Kapsül

Kullanımı :

Etken maddesi Mefenamik asit olan ROLAN Fort Kapsül, hafif ve orta dereceli ağrı vakıalarında kullanılan, ağrı kesici bir preparattır. Diş ağrısı ve diş çekimi sonrasındaki ağrılar, baş ağrısı, sırt ağrısı, kas ağrısı,  romatizmal ağrılar, travmatik ve ortopedik ağrılar, rahim içi doğum kontrol cihazı uygulamasında oluşabilecek ağrı, genel kanser ağrıları, ameliyat sonrası ağrılarda ve  hafif yaralanmaların neden olduğu ağrı vakıalarda uygulanır.

ROLAN Fort Kapsül Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Diş ağrısı ve diş çekimi sonrasındaki ağrılar, baş ağrısı, sırt ağrısı, kas ağrısı,  romatizmal ağrılar, travmatik ve ortopedik ağrılar, genel kanser ağrıları, ameliyat sonrası ağrılarda ve  hafif yaralanmaların neden olduğu ağrı vakıalarda uygulanır.
 3. Bu ilaç ağrılı vakıalarda yetişkinlerde 7 günden fazla, çocuklarda ise 5 günden fazla kullanılmamalıdır. Şayet şikayetleriniz bu süre içerisinde iyileşmezse veveyaha kötüye giderse ilacın alımını durdurup, derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.
 4. Şayet geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak ülseriniz varsa veya mide ve bağırsaklarda kanama vakıalarından herhangi birine sahipseniz  bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 5. Bu ilacın kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme ve benzeri riskler meydana çıkarabilir. Siyah, kanlı veya katranımsı dışkı ve kanlı öksürük veya kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.
 6. Reklam
 7. Şayet karaciğer yetmezliğiniz  veya böbrek yetmezliğiniz varsa veya astım hastası iseniz bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu hekiminize bildirmelisiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 8. Bu ilacın uzun süre kullanımı karaciğer fonksiyon bozukluğuna neden olabileceğinden, belirli aralıklarla kan testleri yapılmalıdır.
 9. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Çünkü alkol mide kanaması riskinizi arttırabilir.
 10. 14 yaşın altındaki çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 11. Hamilelerde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır. Hamilelerde doğmamış bebeğe zarar verebilir. Emzirme döneminde de anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

ROLAN Fort Kapsül’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu, midede oluşturabilecek tahrişi azaltmak için tercihen yemeklerle beraber ve sütle beraber almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. İshal, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, sersemleme, sinirlilik, cilt döküntüleri, lökopeni, hipertansiyon, karaciğer fonksiyon bozukluğu ve mide şişkinliği ve benzeri yan etkiler görüldüğünde hemen ilacın alımını durdurup derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Mefenamik asit

Ticari-Jenerik ismi: ROLAN Fort Kapsül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
CITEXAM 20 mg Film Tablet
CITEXAM 20 mg Film Tablet

Kullanımı : Etken maddesi  Sitalopram olan CITEXAM 20 mg Film Tablet, beyinde dengesiz hale gelerek endişe, kaygı ve depresyona neden olabilecek...

Sarvastan Fort Film Tablet
Sarvastan Fort Film Tablet

Kullanımı: Etken maddesi Losartan, Hidroklorotiyazid olan Sarvastan Fort Film Tablet,  kan damarlarını daraltarak tansiyonu yükselten  anjiyotensin II  adlı maddenin...

Kapat