Norodol 10 mg/2 ml Solüsyon İçeren Ampul IM/Vl

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Haloperidol olan Norodol 10 mg/2 ml Solüsyon İçeren Ampul IM/Vl, beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir preparattır. Dış dünyadan kendini soyutlama, kendini yalnız hissetme, halüsinasyonlar görme, gerçeklerden uzaklaşma, garip ve korkutan düşüncelere sahip olma, zihin karışıklığı ve zihinsel yeteneklerin kaybı ile belirtili duygu ve düşüncelerin görüldüğü ruhsal bozukluk hali (Şizofreni); beyin veya omiriliğin hasar görmesinden dolayı meydana gelen ruhsal bozukluklar; mani ve hipomani  iyileştirilmesi, sürekli olan hıçkırık, şiddetli tikler, başkasının söylediği kelimeyi tekrar etme, açık saçık kelimeleri tekrar etme, küfretme ile belirgin tik durumu (Tourette sendromu); duygusal gerilimin neden olduğu  aşırı coşku, heyecan, huzursuzluk, hiperaktivite, saldırganlık ve şiddet vakıalarının iyileştirilmesi  ve ayrıca mide bulantısı ve kusma tedavisinde uygulanır.

Norodol 10 mg/2 ml Solüsyon İçeren Ampul IM/Vl Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir preparattır.
 3. Bu ilacın kullanımı sırasında aşırı su kaybına uğrama ve hararetlenme (vücut ısısının aşırı yükselmesi) riski daha yüksektir. Çok sıcak ve çok soğuk ve benzeri aşırı ısı değişimlerine  karsı daha hassas olabilirsiniz. Aşırı sıcaktan ve su kaybına uğramaktan kaçınmalısınız.İlaç kullanımı sırasında aşırı sıcaktan kaçınmalısınız ve  bol bol sıvı tüketiniz.
 4. Şayet düzenli olarak diğer uyku verici ilaçlardan kullanıyorsanız ( anksiyete ilaçları, depresyon ilaçları, soğuk algınlığı ilaçları,  alerji ilaçları, uyku ilaçları, ağrı kesiciler, narkotik ağrı kesiciler gibi) bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz. İlacınızı bu ilaçlarla beraber kullanmak uyku halini daha da artıracaktır.
 5. Şayet karaciğer ve böbrek yetmezliği, göz tansiyonu hastalığı, parkinson hastalığı, alkol bağımlılığı, ciddi kalp ve damar hastalığı, hipertiroid, idrar yapma zorluğu, solunum yetersizliği ve koma vakıalarından herhangi biri var ise bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 6. Şayet karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa veya herhangi bir kalp hastalığınız, anjina (göğüs ağrısı), herhangi bir tiroid bozukluğunuz veya herhangi bir nöbet bozukluğunuz, epilepsi veya aile geçmişinde veya kişisel uzamış QT sendromu  varsa  bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu hekiminize bildirmelisiniz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 7. İlacı kullanmaya başladıktan sonra kendinizi iyi hissetmeye başlamanız  birkaç  haftayı bulabilir. İlacın kullanımını aniden bırakmamalısınız. Aksi takdirde istenmeyen geri dönüş (yoksunluk) semptomlarına maruz kalabilirsiniz. Geri dönüş semptomlarının oluşmaması için ilacı nasıl bırakacağınızı doktor ile görüşmeniz gereklidir.
 8. Hekiminize sormadan ilaç kullanımını durdurmayınız ve doz miktarını değiştirmeyiniz.
 9. İlacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Alkol ilacın yan etkisi olan baş dönmesi ve uyuşukluk halini daha da arttırabilir.
 10. Hamilelerde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır. Emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Norodol 10 mg/2 ml Solüsyon İçeren Ampul IM/Vl’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Damar içine veya kas içine uygulanır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik hissi, uyumada güçlük, huzursuzluk hissi,  kaslarda sertleşme, titreme, hareketlerde yavaşlama, ayakları sürüyerek  dengesiz yürüme, uyku hali, halüsinasyonlar ve görmede bulanıklık   gibi yan etkilerden biri veya bir kaçı görüldüğünde tıbbi yardım için derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Haloperidol

Ticari-Jenerik ismi: Norodol 10 mg/2 ml Solüsyon İçeren Ampul IM/Vl

Norodol 10 mg/2 ml Solüsyon İçeren Ampul IM/Vl Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Norodol-10-mg-2-ml-Solüsyon-İçeren-Ampul-IM-Vl-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.