Nimelid Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Nimesulid olan Nimelid Tablet, vücutta  iltihap ve ağrıya neden olan belirli biyolojik faktörleri gideren, ağrı kesici ve iltihap vakıalarında etkili bir preparattır. Primer dismenore (Adet dönemi  ağrıları) ve ağrılı osteartrit (eklem kıkırdağında meydana gelen aşınma, ağrı ve fonksiyon kaybıyla belirti gösteren eklem iltihaplanması)  belirtilerinin tedavisinde ve aniden şiddetli başlayan, kısa süren (akut) ağrıların tedavisinde uygulanır.

Nimelid Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücutta  iltihap ve ağrıya neden olan belirli biyolojik faktörleri gideren, ağrı kesici ve iltihap vakıalarında etkili bir preparattır.
 3. Kullanım süresi 15 günü geçmemelidir.
 4. Şayet kanama düzensizlikleri  ve kan pıhtılaşma bozukluğu, tekrarlayan  mide – bağırsak ülseri veya mide ve bağırsaklarda kanama veya başka bir  bölgede kanama, ağın karaciğer veya böbrek yetmezliği, şiddetli kalp yetmezliği, hamileliğin son 3. ayında olmak,  alkol veya hap bağımlılığı, yüksek ateş veya grip belirtileri vakıalarından herhangi biri varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 5. İlacın kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme ve benzeri riskler meydana çıkarabilir.Siyah, kanlı veya katranımsı dışkı ve kanlı öksürük veya kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.
 6. Kullanımı kadınlarda doğurganlığa zarar verebilir. Şayet kısırlık iyileştirilmesi görüyorsanız veya gebe kalmak için tedavi görüyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 7. İlacı kullanırken, soğuk algınlığı, alerji ve ağrıya karşı başka bir ilaç kullanmak sakıncalıdır.
 8. Şayet süt ve süt ürünlerinde bulunan şekerin sindirilememesi durumu varsa veya laktaz eksikliğiniz veya bağırsaklardan  glukoz, galaktoz emilim yetmezliğiniz varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 9. 12 yaşından küçük çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 10. İlacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Alkol karaciğer hasarına sebebiyet verebilir.
 11. Yaşlı yetişkinlerin mide ve bağırsaklarla ilgili yan etkilere maruz kalma riski daha fazladır.
 12. Nadirende olsa baş dönmesi, uyku hali ve benzeri yan etkilerinden dolayı araç veya makine kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 13. Hamilelik ve emzirme döneminde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

Nimelid Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber tok karnına almanız gerekir. Günde 2 kez 1 er tablet alınabilir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. İshal, bulantı, kusma ve karaciğer enzimlerinde artış yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi: Nimesulid

Ticari-Jenerik ismi: Nimelid Tablet

Nimelid Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Nimelid-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.