TRIPLIXAM Film Kaplı Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi Perindopril, İndapamid, Amlodipin olan TRIPLIXAM Film Kaplı Tablet, kan damarlarını daraltarak kan basıncının yükselmesine neden olan ‘‘anjiyotensin II’’ isimli maddenin  kan damarlarını daraltmasını önleyerek, kan basıncını düşürüp kan akışını düzenleyen hipertansiyon (yüksek tansiyon)  ilacı olup, Aynı zamanda vücutta sıvı tutulumuna sebep olan yüksek miktarda tuzun, vücut tarafından emilimini engelleyen güçlü  bir idrar söktürücüdür. Yüksek tansiyon tedavisinde uygulanır. Yüksek tansiyon, tedavi edilmez ise, çeşitli organlardaki kan damarlarının zarar görmesine neden olur.  Bu durum, yüksek tansiyon hastalarının  kalp krizi, kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, felç veya körlük ve benzeri vakalara sebebiyet verir.  Genellikle yüksek tansiyon hasar oluşmadan önce belirti vermez. Bundan dolayı tansiyonunuzun normal sınırlarda olup olmadığını düzenli olarak kontrol ettiriniz.

TRIPLIXAM Film Kaplı Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Kan damarlarını daraltarak tansiyonu yükselten  Anjiyotensin II  adlı maddenin kan damarlarını daraltmasını  engeller. Böylece tansiyonu düşürüp, kan akışını verimli hale getirir. Aynı zamanda vücutta sıvı tutulumuna sebep olan yüksek miktarda tuzun, vücut tarafından emilimini engelleyen güçlü  bir idrar söktürücüdür. Yüksek tansiyon tedavisinde uygulanır.
 3. İlacı kullanmaya başladıktan bir süre sonra iyileşme kaydettiğinizi düşünseniz bile ilacın kullanımını hekiminize sormadan bırakmamalısınız ve doz atlaması yapmayınız. İlacın kullanımını  aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir. Çünkü yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 4. İlacın kullanımı sırasında potasyum takviyeleri veya tuz türevleri kullanmak sakıncalıdır.
 5. İlacın kullanımı sporculara yapılan doping testlerinde pozitif sonuç çıkmasına neden olabilir. Şayet bu testi yaptırmak zorunda iseniz bu hususa dikkat etmelisiniz.
 6. İlacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Alkol kullanımı, tansiyonunuzu daha da fazla düşürebilir ve ilacın yan etkilerini arttırabilir.
 7. İlacın kullanımı sırasında kusma veya su kaybı meydana geldiyse hem kan tahlili  hemde  idrar tahlili yaptırmalısınız.
 8. Karaciğer ve böbrek yetmezliği , diyaliz iyileştirilmesi görüyor olmak,  tedavi ile kontrol altına alınamayan kalp yetmezliği,  kandaki potasyum düzeyinin düşük olması, herhangi bir nedene bağlı olarak geçmişte kendinizde  veya  ailenizde anjiyoödem görülmüş olması, hamilelik veya emzirme döneminde olmak ve benzeri vakıalardan herhangi birisi  var ise bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 9. Kalp hastalığı ve kalp yetmezliği, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, şeker hastalığı, gut hastalığı,  paratiroid bezlerinin hızlı  çalışması, iltihaplı eklem romatizması ve benzeri rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmelisiniz. İlacınızı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 10. İlacın kullanımı sırasında kusma veya su kaybı meydana geldiyse hem kan tahlili  hemde  idrar tahlili yaptırmalısınız.
 11. Oturur veya yatar pozisyonda iken hızlı bir biçimde kalkmayınız. Hızlı hareket etmek baş dönmesi yapabilir. Düşme ve kazaları önlemek için yavaş ve dikkatlice, bir yere tutunarak  doğrulmalısınız  veya kalkmalısınız.
 12. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi biçiminin sadece bir parçasıdır. Diyet, ilaç    kullanımı, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı biçimde uymalısınız.
 13. İlacınızı düzenli bir biçimde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 14. Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olmanız için tansiyonunuzu belirli aralıklarla kontrol ettirmelisiniz. Ek olarak böbrek ve  karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 15. Şayet herhangi bir bir ameliyat olmanız gerekiyorsa, bu ilacı kullandığınız süreyi, ameliyattan belirli bir süre önce cerrahınıza  söylemelisiniz. İlacı kullanmayı bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 16. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, makine ve araba kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren aktivasyonlarda dikkat etmelisiniz.
 17. Hamilelerde veya hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Şayet ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Doğmamış bebeğe zarar verebilir, bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

TRIPLIXAM Film Kaplı Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Her tableti bir bardak dolusu su ile beraber aç karnına veya yemek sırasında yutunuz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Kalp atışlarında düzensizlik ve hızlılık, baygınlık, aşırı baş dönme hissi ve benzeri yan etkilerde acil yardım için hekiminize başvurmalısınız.

Etken Maddesi:  Perindopril, İndapamid, Amlodipin

Ticari-Jenerik ismi: TRIPLIXAM Film Kaplı Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.