Nexivol 5 mg Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Nebivolol hidroklorür olan Nexivol 5 mg Tablet, kalp ve dolaşımı (toplardamar ve atardamarlar üzerinden kan akışı) düzenleyen bir preparattır. Yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisinde ve kronik kalp yetmezliği tedavisinde uygulanır. Ek olarak, 70 yaşın üzerindeki hastalarda standart tedavilere ek olarak stabil, orta ve hafif şiddetli kronik kalp yetmezliği tedavisinde yararlıdır.

Nexivol 5 mg Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Kalp ve dolaşımı (toplardamar ve atardamarlar üzerinden kan akışı) düzenleyen bir preparattır. Yüksek tansiyon (hipertansiyon) ve kronik kalp yetmezliği tedavisinde uygulanır.
 3. Kendinizi iyi hissetseniz bile ilacın alımını durdurmayınız, kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez. Bundan dolay yüksek tansiyonunuz olsa bile bunu hissedemeyebilirsiniz. Hayatınızın geri kalan kısmında tansiyon ilacı kullanmanız gerekebilir.
 4. Şayet düşük tansiyon, düşük nabız, karaciğer yetmezliği veya karaciğer fonksiyon bozukluğu, ani kalp yetmezliği ve kontrol altına alınmamış kalp yetmezliği, kalp hastalıkları, kalp hastalığına bağlı veya kalpten kaynaklanan şok durumu, kan dolaşımı problemleri, nefes darlığı öyküsü, gebelik veya emzirme döneminde olmak ve benzeri vakıalardan herhangi biri veya bir kaçı varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 5. Şayet karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa veya diyabet (şeker hastılığı), yakın zamanda geçirilmiş kalp krizi öyküsü veya tiroid bozukluğunuz veya ellerin ve parmakların soğuğa bağlı olarak hissizleşmesi durumu veya amfizem (doku ve organlar arasında hava kalması), astım veya bronşit hastalığınız varsa bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 6. Herhangi bir  ameliyat geçirme sorun var ise ameliyat öncesi bu ilacı ne kadar süredir kullandığınızı hekiminize bildirmelisiniz. İlacın alımını kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 7. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettirmeniz gereklidir.
 8. İlacın kullanımını hekiminize sormadan bırakmamalısınız ve doz atlaması yapmayınız. Çünkü ilacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir veya ağır göğüs ağrısı veya kalp krizi ve benzeri ciddi kalp hastalıklarına neden olabilir. İlacı yavaş yavaş azaltarak bırakmanız gerekebilir.
 9. İlacınızı düzenli bir biçimde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 10. İlacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 11. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi biçiminin sadece bir parçasıdır. Diyet, ilaç kullanımı, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı biçimde uymalısınız.
 12. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Araç veya makine kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren  etkinliklerde dikkatli  olunuz.
 13. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır. Doğmamış bebek için zararlı olabilir.

Nexivol 5 mg Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Tercihen yemeklerle beraber veya aç karnına alabilirsiniz. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

 Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Yavaş kalp atımı, nefes darlığı, baş dönmesi, el ve ayaklarda soğukluk hissi veya  hissizleşme, bileklerde ve ayaklarda şişlik, baş ağrısı, yorgunluk, bulantı, ishal veya kabızlık yaygın görülen yan etkilerdir. Bu istenmeyen etkilerden herhangi biri görüldüğünde hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Nebivolol hidroklorür

Ticari-Jenerik ismi:  Nexivol 5 mg Tablet

Nexivol 5 mg Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Nexivol-5-mg-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.