Nexium 40 mg Enterik Kaplı Pellet Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Esomeprazol magnezyum olan Nexium 40 mg Enterik Kaplı Pellet Tablet, midede üretilen asit miktarını azaltmaya yararlı bir proton pompası inhibitörüdür. Mide ve bağırsak ülserlerinde  tekrar kanamanın önlenmesi ve iyileştirilmesi, eroziv yemek borusu iltihaplanması (mide asidinin yemek borusuna zarar vermesi) ve Zollinger-Ellison sendromu ve benzeri aşırı mide asidini içeren diğer vakıaların iyileştirilmesi, Helicobacter pylori adlı bakterinin neden olduğu mide enfeksiyonu iyileştirilmesi ve gastroözofajeal reflü  hastalığı tedavisinde, ağrı ve iltihaplanma için kullanılan ilaçların neden olduğu ülserlerin iyileştirilmesi ve önlenmesinde  uygulanır.

Nexium 40 mg Enterik Kaplı Pellet Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Mide ve bağırsak ülserlerinde  tekrar kanamanın önlenmesi ve iyileştirilmesi, eroziv yemek borusu iltihaplanması (mide asidinin yemek borusuna zarar vermesi) ve Zollinger-Ellison sendromu ve benzeri aşırı mide asidini içeren diğer vakıaların iyileştirilmesi, Helicobacter pylori adlı bakterinin neden olduğu mide enfeksiyonu iyileştirilmesi ve gastroözofajeal reflü  hastalığı tedavisinde, ağrı ve iltihaplanma için kullanılan ilaçların neden olduğu ülserlerin iyileştirilmesi ve önlenmesinde  uygulanır.
 3. Tedavi sırasında mide ekşimesi ve göğüste ağrılı yanma hissi sıklıkla kalp krizinin erken belirtileriyle karıştırılır. Şayet göğüs ağrısı veya ağırlık çökmesi hissi, baş dönmesi, kol ve/veya omuza yayılan ağrı, terleme, bulantı, kusma, genel olarak hasta hissetme ve benzeri belirtilere sahipseniz  tıbbi yardım için acil olarak hekiminize başvurun.
 4. İlacın düzenli bir biçimde kullandığınız halde, belirtilerinizde bir iyileşme olmuyorsa, hatta daha da kötüleşiyorsa, hekiminize müracaat etmelisiniz.
 5. Şayet ilacın kullanımı sırasında karın ağrısı, hazımsızlık, kan veya gıda kusma, siyah veya kanlı dışkı ve benzeri vakıalardan herhangi biri ile karşılaşırsanız, acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.
 6. Tedaviniz tamamlanmadan da belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir. Ancak ilacınızı hekimin size reçete ettiği süre boyunca kullanmaya devam ediniz.
 7. Şayet ağır karaciğer hastalığınız veya böbrek hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu anlatınız. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 8. İlacınızı düzenli bir biçimde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 9. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 10. Hamilelerde ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

Nexium 40 mg Enterik Kaplı Pellet Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Tercihen aç veya tok karnına alınabilir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Baş ağrısı, bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal, kabızlık ve gaz yaygın görülen yan etkilerdir.

Etken Maddesi:   Esomeprazol magnezyum

Ticari-Jenerik ismi:  Nexium 40 mg Enterik Kaplı Pellet Tablet

Nexium 40 mg Enterik Kaplı Pellet Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Nexium-40-mg-Enterik-Kaplı-Pellet-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.