TOSSECA 20 mg DR Kapsül

Kullanımı :

Etken maddesi  Esomeprazol magnezyum olan TOSSECA 20 mg DR  Kapsül, midede üretilen asit miktarını azaltmaya yararlı bir proton pompası inhibitörüdür. Mide ve bağırsak ülserlerinde  tekrar kanamanın önlenmesi ve iyileştirilmesi, eroziv yemek borusu iltihaplanması (mide asidinin yemek borusuna zarar vermesi) ve Zollinger-Ellison sendromu ve benzeri aşırı mide asidini içeren diğer vakıaların iyileştirilmesi, Helicobacter pylori adlı bakterinin neden olduğu mide enfeksiyonu iyileştirilmesi ve gastroözofajeal reflü  hastalığı tedavisinde, ağrı ve iltihaplanma için kullanılan ilaçların neden olduğu ülserlerin iyileştirilmesi ve önlenmesinde  uygulanır.

TOSSECA 20 mg DR  Kapsül Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Mide ve bağırsak ülserlerinde  tekrar kanamanın önlenmesi ve iyileştirilmesi, eroziv yemek borusu iltihaplanması (mide asidinin yemek borusuna zarar vermesi) ve Zollinger-Ellison sendromu ve benzeri aşırı mide asidini içeren diğer vakıaların iyileştirilmesi, Helicobacter pylori adlı bakterinin neden olduğu mide enfeksiyonu iyileştirilmesi ve gastroözofajeal reflü  hastalığı tedavisinde, ağrı ve iltihaplanma için kullanılan ilaçların neden olduğu ülserlerin iyileştirilmesi ve önlenmesinde  uygulanır.
 3. Tedavi sırasında mide ekşimesi ve göğüste ağrılı yanma hissi sıklıkla kalp krizinin erken belirtileriyle karıştırılır. Şayet göğüs ağrısı veya ağırlık çökmesi hissi, baş dönmesi, kol ve/veya omuza yayılan ağrı, terleme, bulantı, kusma, genel olarak hasta hissetme ve benzeri belirtilere sahipseniz  tıbbi yardım için acil olarak hekiminize başvurun.
 4. İlacın düzenli bir biçimde kullandığınız halde, belirtilerinizde bir iyileşme olmuyorsa, hatta daha da kötüleşiyorsa, hekiminize müracaat etmelisiniz.
 5. Şayet ilacın kullanımı sırasında karın ağrısı, hazımsızlık, kan veya gıda kusma, siyah veya kanlı dışkı ve benzeri vakıalardan herhangi biri ile karşılaşırsanız, acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.
 6. Tedaviniz tamamlanmadan da belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir. Ancak ilacınızı hekimin size reçete ettiği süre boyunca kullanmaya devam ediniz.
 7. Şayet ağır karaciğer hastalığınız veya böbrek hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu anlatınız. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına gereksinim duyabilirsiniz.
 8. İlacınızı düzenli bir biçimde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 9. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 10. Hamilelerde ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

TOSSECA 20 mg DR  Kapsül’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Tercihen aç veya tok karnına alınabilir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Baş ağrısı, bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal, kabızlık ve gaz yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi:   Esomeprazol magnezyum

Ticari-Jenerik ismi: TOSSECA 20 mg DR  Kapsül

TOSSECA 20 mg DR  Kapsül Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

TOSSECA-20-mg-DR-Kapsül-İlaç-Prospektüsü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
ASIST 200 mg Kapsül
ASIST 200 mg Kapsül

Kullanımı : Etken maddesi Asetilsistein olan ASIST 200 mg Kapsül, vücudun farklı  bölgelerini (akciğerler, boğaz, ağız gibi) kaplayan yoğun biçimdeki balgamı parçalamak...

Oksinazal Pediatrik Burun Sprey
Oksinazal Pediatrik Burun Sprey

Kullanımı: Etken maddesi  Oksimetazolin hidroklorür olan Oksinazal Pediatrik Burun Sprey, burundaki kan damarlarının genişlemesi sebebiyle meydana gelen burun tıkanıklığını gidermek...

Kapat