Naze Mikrodozörlü Burun Spreyi

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi  Ksilometazolin hidroklorür olan Naze Mikrodozörlü Burun Spreyi, burundaki kan damarlarının genişlemesi sebebiyle meydana gelen burun tıkanıklığını gidermek için kan damarlarını daraltarak (büzerek) çalışan bir preparattır. Burun ve sinüzlerde kan damarlarının daralması tıkanıklığın azalmasını temin eder. Soğuk algınlığı  veya kısa süre içerisinde gelişen başka bir nezle ile ilgili olan burun tıkanıklıkları; yeni başlamış nezle; bir enfeksiyon veya alerji olmaksızın burunda meydana gelen tıkanıklıklar; orta kulak iltihabı; burun çevresinde bulunan sinüslerin iltihaplanmasıyla meydana gelen burun tıkanıklıkları ve burun veya burun çevresinde bulunan sinüzlerin hastalıklarında salgıların akmasını kolaylaştırmak ve burun boşluğunun incelenmesini (rinoskopi) kolaylaştırmak için uygulanır.

Naze Mikrodozörlü Burun Spreyi Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Burundaki kan damarlarının genişlemesi sebebiyle meydana gelen burun tıkanıklığını gidermek için kan damarlarını daraltarak (büzerek) çalışan bir preparattır. Burun ve sinüzlerde kan damarlarının daralması tıkanıklığın azalmasını temin eder.
 3. İlacı 7 günden fazla kullanmak sakıncalıdır. İlacın uzun süre kullanılması burun  dokusunda hasara ve kronik burun tıkanıklığına neden olabilir. Şayet belirtilerinizde iyileşme olmazsa doktor ile görüşünüz.
 4. 12 yaşın altındaki çocuklarda bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 5. Bu ilaç günde  4 defa kullanılmalıdır. ( her 6 saatte bir )
 6. Şayet prostat büyümesi, yüksek tansiyon, dar açılı göz tansiyonu, şeker hastalığı, kalp hastalığı, atardamarlarda sertleşme, tiroid problemleri, göz  tansiyonu, kalp hastalığı  gibi  rahatsızlıklarınız  var ise bu ilacı kullanmadan önce  hekimi bilgilendirmeniz gereklidir. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 7. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan bu ilacı kullanmamalısınız.

 

Naze Mikrodozörlü Burun Spreyi’nin Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Kullanmadan önce burnunuzu temizleyiniz. Parmağınızla burun deliklerinden birini kapatınız. Başınızı dik tutup pompanın ucunu diğer burun deliğinize sokup tam nefes alırken ilacı önerilen miktarda  püskürtünüz. Ardından aynı işlemi diğer burun deliğiniz için tekrarlayınız.

 

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Bu ilacın kullanımı sırasında burunda tıkanma, yanma, hapşırma ve kuruluk ve benzeri hafif yan etkiler görülebilir.

 

 

Etken Maddesi: Ksilometazolin hidroklorür

Ticari-Jenerik ismi:   Naze Mikrodozörlü Burun Spreyi

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.