Metoject Enjeksiyonluk Solüsyon

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Metotreksat Sodyum olan Metoject Enjeksiyonluk Solüsyon, vücuttaki kanser hücreleri, kemik iliği hücreleri ve deri hücreleri ve benzeri genelde hızlı çoğalan hücrelerin gelişimini ve yayılmasını engelleyen bir preparattır. Bu ilaç,  özellikle hastalık belirtilerinin diğer ilaçlarla tedavi denemesi başarısız olduğunda uygulanır.  Göğüs kanseri, baş ve boyun kanseri, cilt kanseri, akciğer kanseri veya ağır sedef hastalığı ve iltihaplı eklem romatizması rahatsızlıklarının  iyileştirilmesi ile ilgilidir.

 

Metoject Enjeksiyonluk Solüsyon Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücuttaki kanser hücreleri, kemik iliği hücreleri ve deri hücreleri ve benzeri genelde hızlı çoğalan hücrelerin gelişimini ve yayılmasını engelleyen bir kanser ilacı olup, Bu ilaç,  özellikle hastalık belirtilerinin diğer ilaçlarla tedavi denemesi başarısız olduğunda uygulanır. Göğüs kanseri, baş ve boyun kanseri, cilt kanseri, akciğer kanseri veya ağır sedef hastalığı ve iltihaplı eklem romatizması rahatsızlıklarının  iyileştirilmesi ile ilgilidir.
 3. Böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, mide ülseri,akciğer hastalığı, zatürre veya radyasyon iyileştirilmesi görüyor olmak veya  herhangi bir tür enfeksiyon vakıalarından birine yada birkaçına sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce hekiminize mutlaka bilgi veriniz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için  doz ayarlamaları ve testler yapılacaktır.
 4. Şayet  karaciğer hastalığı, siroz veya alkolizm, bebek emziriyor olmak, kansızlık, kemik iliği bozukluğu rahatsızlıklarından herhangi biri var ise bu ilacı sedef hastalığı ve iltihaplı eklem romatizması iyileştirilmesi için kullanmak sakıncalıdır. Ancak hasta bu rahatsızlıklardan herhangi birine sahip olsa da kanseri tedavi etmek için bu ilacı  kullanabilir.  Yalnızca doktorunuz bu tedavinin size uygun olup olmadığına karar verebilir.
 5. Tedavi sürecinde böbrek ve karaciğer fonksiyonlarınızı düzenli olarak kontrol ettirmeniz gereklidir.
 6. İlacın size zararlı olup olmadığından emin olmak için belirli aralıklarla kan tahlili ve spesifik testlere gereksinim duyulabilir.
 7. Bayan iseniz bu ilacı kullanmadan önce gebelik testi yaptırmanız gereklidir. Şayet hasta erkek ise gebeliğe neden olmamak için  bu ilacın kullanımı sürecinde  kondom kullanmalı ve ilacın bitiminden sonra ki 90 gün boyunca  da kondom kullanmayı sürdürmelidir.
 8. Bu ilacı kullanımınız sırasında alkol kullanmaktan kaçınmalısınız.
 9. Tedavi sürecinde güneş ışınlarından ve yapay  UV ışınlarından  (güneş lambaları veya solaryum gibi) kaçınmalısınız. Çünkü bu ilaç cildinizi güneş ışınlarına  karşı hassas hale getirebilir ve sedef hastalığı daha kötüye gidebilir.
 10. Tedaviden iyi sonuç alabilmek için ilacı düzenli bir biçimde kullanınız.
 11. Hamilelerde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı  kullanmak sakıncalıdır.Doğum kusurlarına yol açabilir.

Metoject Enjeksiyonluk Solüsyon’un Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.

 Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Kolay kanama ve çürük oluşumu, idrar yapmada zorluk veya hiç idrar yapamama,kanlı idrar, siyah, kanlı ve katranımsı dışkı, nefes darlığı, kuru öksürük, ishal, kusma, ağız içinde ve dudaklar üzerinde beyaz leke veya yaralar, yorgunluk hissi, titreme, mide bulantısı, mide ağrısı, düşük ateş, kırmızı deri döküntüsü, soluk cilt, sarılık, iştah kaybı,  sarılık, ateş, üşüme, titreme, grip belirtileri, boğaz ağrısı ve kızarma ile beraber  şiddetli baş ağrısı, ve benzeri rahatsızlıklarda ilacın kullanımını  kesip tıbbi yardım almak için derhal hekimi arayınız.

Etken Maddesi: Metotreksat Sodyum

Ticari-Jenerik ismi: Metoject Enjeksiyonluk Solüsyon

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.