İsotrexin Jel

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi Eritromisin, İsotretinoin olan İsotrexin Jel, vücutta iltihaba sebep olan kimyasalların etkilerini azaltarak çalışan ve cilt üzerindeki bakterilerin yayılmasını önleyen, sivilcelere (akneye) karşı kullanılan  bir preparattır. Hafif ve orta şiddetli sivilce (Akne) tedavisinde ve ciltte görülen iltihaplı veya iltihapsız bozuklukların tedavisinde uygulanır.

İsotrexin Jel Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Hafif ve orta şiddetli sivilce (Akne) tedavisinde ve ciltte görülen iltihaplı veya iltihapsız bozuklukların tedavisinde uygulanır.
 3. Şayet, gül hastalığınız veya akut egzama yada ağız çevresinde  cilt iltihabı vakıalarından herhangi biri varsa; kullanmak sakıncalıdır.
 4. İlacın daha sık ve daha çok kullanımı tedavi sürecini hızlandırmayacağı ve benzeri yan etkilerini arttırabilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği biçimde ve sürede kullanınız.
 5. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe neden olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız.
 6. İlacı enfeksiyonlu, egzamalı, açık yaralı, kabartı ve isilik oluşmuş cilt bölgesi ve  yanık cilt bölgelerinde kullanmak sakıncalıdır. Bu tür vakıaların tamamen iyileşmesini bekleyiniz. İyileştikten sonra ilacı uygulayınız.
 7. İlacı kullanmaya başladıktan sonra durumuzda herhangi bir iyileşme olmaz veya sorun daha da kötüleşirse doktor ile görüşmelisiniz.
 8. İlacın tam olarak etkisini göstermesi 6 veya 8 haftayı bulabilir.
 9. Ağzınıza, gözünüze, dudaklarınıza  ve burnunuza  temas ettirmeyiniz. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 10. Tahriş veya hasar görmüş ciltlere uygulamayınız.
 11. Rüzgar yanığı ve güneş yanığı ciltlerde kullanmak sakıncalıdır.
 12. Tedavi edilen bölgede yanma, kızarıklık, kuruma ve kaşıntı  gibi vakıalar gelişirse ilacın dozunun azaltılması için hekiminize müracaat etmelisiniz.
 13. İlacın kullanım sırasında  güneş ışınlarına ve yapay UV ışınlarına maruz kalmaktan kaçınmalısınız. Cildinizi güneş ışınlarına karşı daha hassas hale getirebilir. Dışarı çıkmanız halinde koruyucu giysiler giyiniz.
 14. 12 yaşından küçük çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 15. Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız veya bebek emziriyorsanız, hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

İsotrexin Jel‘in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Tedavi edilecek bölgeyi su ile temizleyip kurutunuz. Daha sonra ilacı  ince bir film tabakası halinde ilgili bölgeye sürünüz. Günde bir veya iki kez uygulayınız. Uygulamadan sonra ellerinizi yıkayınız.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Tedavi edilen bölgede yanma, kızarıklık ve tahriş yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi:   Eritromisin, İsotretinoin
Ticari-Jenerik ismi:  İsotrexin Jel

İsotrexin Jel Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

İsotrexin-Jel-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.