Humira Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Kullanıma Hazır Enjektör

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Adalimumab olan Humira Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Kullanıma Hazır Enjektör, vücutta enfeksiyona neden olan maddelerin etkisini azaltmaya yararlı bir preparattır. Orta derecede veya şiddetli iltihaplı eklem romatizması; sedef hastalığı ve eklem iltihabının bir arada görüldüğü vakıalar;  orta derecede sedef hastalığı veya plak tipi sedef hastalığı (özellikle dirsek ve dizlerde görülen gümüş rengi pullarla kaplı deri yamaları);  eklem hasarının ilerlemesinin azaltılması; omurlar arası veya omurlarla kaburgalar arasındaki eklemlerin sertleşmesi ve hareket kabiliyetinin azalması veya kaybolmasıyla ayırt edilen çoğu kez erkeklerde rastlanan romatizma hastalığı (ağır ankilozan spondilit); diğer ilaçlarla tedavide başarısızlıkla sonuçlanan şiddetli Crohn hastalığı tedavisinde uygulanır.

Humira Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Kullanıma Hazır Enjektör Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücutta enfeksiyona neden olan maddelerin etkisini azaltmaya yararlı bir preparattır.
 3. Çocuk doğurma potansiyeli olan kadınlar, tedavi sürecinde ve tedavi bitiminden sonra 5 ay boyunca etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanmalıdırlar. Şayet tedavi sırasında hamile kalırsanız hekimi bilgilendirmelisiniz.
 4. Şayet orta dereceli veya şiddetli kalp yetmezliği; tüberküloz (verem); sepsis enfeksiyonu (mikropların kana karışması); başka bir enfeksiyon ( mantar, bakteri, parazit, virüs enfeksiyonu gibi) varlığı vakıalarında herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmamalısınız.
 5. Bu ilacın kullanımına başlamadan önce doktorunuz tüberküloz veya başka bir enfeksiyon olmadığından emin olmak için birtakım testler yaptırmanızı isteyebilir.
 6. Şayet tüberküloz geçirdiyseniz veya aileden birinde tüberküloz varsa veya yakın zamanda tüberkülozun yaygın olduğu bir yere seyahat ettiyseniz bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildiriniz.
 7. Bu ilacın kullanımı belirli kanser türlerinin (lenf bezi kanseri gibi)  gelişme riskini arttırabilir. Bu risk çocuklarda ve genç yetişkinlerde daha yüksektir. Kişisel risklerinizi doktor ile görüşünüz.
 8. Bu ilacın kullanımı, vücutta enfeksiyonla mücadele eden kan hücrelerinin azalmasına neden olabilir. Bu durum etrafınızdaki enfeksiyonlu ve hasta kişilerden  enfeksiyon kapma riskinizi kolaylaşabilir. Kan değerlerinizin çok fazla düşmediğinden emin olmak için düzenli aralıklarla kan tahlili yaptırmalısınız.
 9. Şayet ilacın kullanımı sırasında yorgunluk hissi, terleme, öksürük, nefes darlığı hissi ve benzeri enfeksiyon belirtileri görüldüğünde acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.
 10. Konjestif kalp yetmezliği; hepatit B; lupus, açık yaralar ve cilt kabukları;  yakın zamanda geçirilmiş veya aktif olan enfeksiyon varlığı; doğal kauçuğa alerji; yakın zamanda BCG aşısı olmak veya aşı olmayı planlamak; çizgili kas zayıflığı hastalığı veya sinir sistemi hastalığı vakıalarından biri veya bir kaçına sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmelisiniz. İlacı güvenli sir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 11. Tedavi sırasında canlı aşı kullanımı uygun değildir. Çünkü aşılar bu ilaçla beraber kullanıldığında yeterli etkiyi göstermeyebilir..
 12. Hamilelik  döneminde kullanılıp kullanılmayacağı bir belirlilik kazanmamıştır. Emzirme döneminde ise hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

Humira Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Kullanıma Hazır Enjektör’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Yorgunluk hissi, ateş, titreme, terleme, öksürük, nefes darlığı hissi, boğaz ağrısı, grip belirtileri ve kilo kaybı  gibi enfeksiyon belirtilerinden  herhangi birine sahipseniz ilacın alımını durdurup acil olarak hekiminize başvurmalısınız.

 

Etken Maddesi: Adalimumab

Ticari-Jenerik ismi: Humira Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Kullanıma Hazır Enjektör

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.