Sinoretik Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi  Hidroklorotiyazit, Lisinopril olan Sinoretik Tablet, kan damarlarını daraltarak kan basıncının yükselmesine neden olan ‘‘anjiyotensin II’’ isimli maddenin  kan damarlarını daraltmasını önleyerek, kan basıncını düşürüp kan akışını düzenleyen hipertansiyon(yüksek tansiyon)  ilacı olup, Vücuttaki fazla tuz, vücutta su tutulumuna neden olduğundan  tuzun  vücut tarafından emilimini engelleyen güçlü  bir idrar söktürücüdür.

Sinoretik Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Kan damarlarını daraltarak kan basınının yükselmesine neden olan ‘‘anjiyotensin II’’ isimli maddenin  kan damarlarını daraltmasını önleyerek, kan basıncını düşürüp kan akışını düzenleyen hipertansiyon(yüksek tansiyon)  ilacı ve idrar söktürücü bir preparattır.
 3. Şayet idrarınızı yapamıyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 4. İlacı kullanmaya başladıktan sonra iyileşme kaydettiğinizi düşünseniz bile bu ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 5. Tedaviniz sürecinde, potasyum takviyeleri ve tuz türevleri kullanmaktan kaçınmalısınız.
 6. Şayet sülfonamid grubu ilaçlara alerji durumu veya anjiyoödem geçmişiniz varsa veya idrar yapamıyorsanız veya gebelik dönemindeyseniz bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 7. Karaciğer ve böbrek hastalığınız varsa veya konjestif kalp yetmezliği, kalp hastalığı, gut hastalığı, diyabet (şeker hastalığı), lupus, astım veya alerji ve benzeri rahatsızlıklarınız  var ise bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 8. Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olmanız için tansiyonunuzu belirli aralıklarla kontrol ettirmelisiniz. Ek olarak böbrek ve  karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 9. İshal, kusma ve aşırı terleme vücutta su kaybına neden olacağından  bu ilacın kullanımı sırasında her gün bol miktarda sıvı tüketmelisiniz. Aksi takdirde aşırı su kaybı, böbrek yetmezliğine, aşırı  düşük tansiyona ve  elektrolit bozukluklara yol açabilir.
 10. Oturur veya yatar pozisyonda iken hızlı bir biçimde kalkmayınız. Hızlı hareket etmek baş dönmesi yapabilir. Düşme ve kazaları önlemek için yavaş ve dikkatlice, bir yere tutunarak  doğrulmalısınız veya kalkmalısınız.
 11. İlacınızı, soğuk algınlığı ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, alerji ilaçları, uyku hapları ve anksiyete ilaçları ve benzeri uyku verici ilaçlarla beraber kullanmaktan kaçınmalısınız. İlacınızı bu ilaçlarla beraber kullanmak ilacın olası yan etkilerini arttırmaktadır.  Bu ilaçlardan herhangi birini veya başka bir tansiyon ilacı kullanıyorsanız hekiminize bildirmelisiniz.
 12. Bu ilacı kullanımınız sırasında alkol kullanmaktan kaçınmalısınız. Çünkü alkol tansiyonunuzu daha da düşürebilir  ve ilacın olası yan etkilerini daha da arttırabilir.
 13. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek özelliklere sahiptir. Şayet makine ve araç kullanacaksanız çok dikkatli olmalısınız.
 14. Hamilelerde veya hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Şayet ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

Sinoretik Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Halsizlik, baş ağrısı, öksürük ve göz kararması ve benzeri hafif yan etkiler görülebilir.

 

Etken Maddesi:  Hidroklorotiyazit, Lisinopril

Ticari-Jenerik ismi: Sinoretik Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.