Losartil Film Tablet

Losartil Film Tablet neye iyi gelir?

Kullanımı :

Etken maddesi Losartan potasyum olan Losartil Film Tablet, kan damarlarını daraltarak tansiyonu yükselten  anjiyotensin II  adlı maddenin kan damarlarını daraltmasını  engeller. Böylece tansiyonu düşürüp, kan akışını verimli hale getirir. Ek olarak anjiyotensin II  adlı maddenin neden olduğu vücutta sodyum ve su tutulumunu önleyerek tansiyonun yükselmesini engeller.  Yüksek tansiyon iyileştirilmesi;  belirli kalp hastalıkları olan yüksek tansiyon hastalarında felç (inme) riskinin azaltılması;  tip 2 diyabet (şeker hastalığı)  hastası ve ayrıca idrarında protein bulunan ve aynı zamanda yüksek tansiyon hastası olan kişilerde görülen şeker hastalığı kökenli böbrek hastalıklarının iyileştirilmesi veya ileride meydana gelebilecek böbrek hasarının yavaşlatılması için kullanılan bir preparattır.

Losartil Film Tablet Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Yüksek tansiyon iyileştirilmesi;  belirli kalp hastalıkları olan yüksek tansiyon hastalarında felç (inme) riskinin azaltılması;  tip 2 diyabet (şeker hastalığı)  hastası ve ayrıca idrarında protein bulunan ve aynı zamanda yüksek tansiyon hastası olan kişilerde görülen şeker hastalığı kökenli böbrek hastalıklarının iyileştirilmesi veya ileride meydana gelebilecek böbrek hasarının yavaşlatılması için kullanılan bir preparattır.
 3. İlacı kullanmaya başladıktan sonra tansiyonunuzun kontrol altına alınması, 3 ila 6 haftayı bulabilir. Tedaviden iyi sonuç alabilmek için hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir. Şayet 3 hafta sonrasında belirtilerinizde iyileşme olmazsa doktoronuzla görüşmelisiniz.
 4. İlacın kullanımı sırasında potasyum takviyeleri veya tuz türevleri kullanmak sakıncalıdır.
 5. İlacın kullanımını hekiminize sormadan bırakmamalısınız ve doz atlaması yapmayınız. İlacın kullanımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir. Çünkü yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 6. İlacın kullanımı seyrek de olsa iskelet kas dokusunda bozulmalara yol açabilir. Bu durumda böbrek yetmezliğine neden olabilir. Şayet halsizlik, kaslarda güçsüzlük, kas ağrısı durumu ve bunlarla beraber mide bulantısı, kusma, ateş ve koyu renk idrar görülürse tıbbi yardım için derhal hekiminize başvurmalısınız.
 7. İlacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Alkol  tansiyonunuzu daha fazla düşürebilir ve ilacın olası yan etkilerini arttırabilir.
 8. İlacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olmanız için tansiyonunuzu belirli aralıklarla kontrol ettirmelisiniz.
 9. Oturur veya yatar durumda iken ayağa kalkarken hızlı hareket etmekten kaçınmalısınız. Hızlı bir biçimde doğrulmak veya ayağa kalkmak baş dönmesine neden olabilir. Yavaşça ve tutunarak kalkmaya özen gösteriniz.
 10. Şayet tedaviniz sırasında, sürekli kusma, ishal veya aşırı terleme varsa hekimi acil olarak bilgilendirmelisiniz. Çünkü ishal, kusma ve aşırı terleme vücutta su kaybına neden olacağından bu durum düşük tansiyona ve elektrolit dengesizliğe neden olabilir. Almanız gereken sıvı miktarı ve türü konusunda hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir. Böyle bir durumda aşırı derecede sıvı almak da yeterli derecede sıvı almamak kadar olumsuz etkiler yaratabilir.
 11. Şayet böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, vücutta su kaybı, kanda herhangi bir eletkrolit dengesizlik rahatsızlıklarından herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu anlatınız. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 12. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek özelliklere sahiptir. Makine ve araç kullanmak ve benzeri dikkat gerektiren aktivasyonlarda çok dikkatli olmalısınız.
 13. Hamilelerde veya hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanmalısınız. Emzirme döneminde ise hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

Losartil Film Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Her tableti bir bardak dolusu su ile beraber aç karnına veya yemek sırasında yutunuz. İlacınızı hergün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Göğüs ağrısı, kalp atışlarında düzensizlik ve çarpıntı, vücutta şişme, soluk cilt, yorgunluk hissi, bayılacakmış hissi, kolay kanama ve kolay çürük oluşumu,  hepatit (karaciğer iltihabı) ve benzeri vakıalardan herhangi birine sahipseniz ilacın alımını hemen durdurup tıbbi yardım için  acil olarak hekiminize başvurmalısınız.

 

Etken Maddesi:  Losartan potasyum

Ticari-Jenerik ismi: Losartil Film Tablet

Okuduğunuz ilaç: Losartil Film Tablet
Web adresi : https://ilac.neyeiyigelir.com/losartil-film-tablet.htm

Karekod :
Scan the QR Code


Çeşitli alternatif ilaçları aramak için:
Losartil Film Tablet Google
Losartil Film Tablet Yandex
Bugün: 19-Jul-2018 20:48:21
Ulusalarası saat: 19-07-18 17:48:21
Yazı tarihi ve Günü : 16 Eylül 2017Cumartesi

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
PLETAL 50 mg Tablet

Kullanımı : Etken maddesi Silostazol olan PLETAL 50 mg Tablet, kan damarlarının genişlemesini temin eder ve damarlarda pıhtılaşmaya aracılık eden trombositlerin...

GRANITRON 2 mg Film Tablet
GRANITRON 2 mg Film Tablet

Kullanımı : Etken maddesi Granisetron hidroklorür olan GRANITRON 2 mg  Film Tablet, vücutta mide bulantısı ve kusmayı uyaran kimyasalların etkilerini engelleyen bir preparattır....

Kapat