TIVICAY Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Dolutegravir Sodyum olan TIVICAY Film Tablet, 12 yaş ve üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde HIV (insan immün yetmezlik virüsü) iyileştirilmesi için kullanılmaktadır. HIV enfeksiyonunu tamamen iyileştirmez; sadece vücudunuzdaki virüs miktarını azaltır ve onu düşük bir düzeyde tutar. Aynı zamanda kanınızdaki CD4 hücre sayımını da arttırmaktadır.  HIV enfeksiyonunu tedavi etmek amacıyla diğer anti-retroviral ilaçlarla (kombinasyon iyileştirilmesi) kombinasyon halinde uygulanır.

TIVICAY Film Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. 12 yaş ve üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde HIV (insan immün yetmezlik virüsü) iyileştirilmesi için kullanılmaktadır.
 3. HIV enfeksiyonunuzun kontrol edilmesi ve hastalığınızın daha kötü bir hale gelmemesi için
  hekimin belirttiği sürece  tüm ilaçlarınızı almaya devam ediniz.
 4. Şayet bu ilaca veya bu ilacın içindeki diğer yardımcı maddelerden herhangi birisine karşı alerji durumu varsa veya  kalp hastalıklarının iyileştirilmesi için  Dofetilid adlı başka bir ilaç kullanıyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce hekiminize sorun bildirmelisiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 5. Şayet karaciğer hastalığınız (Hepatit B dahil) veya böbrek hastalığınız varsa veya kemiklerinizde problemler, şeker hastalığınız (diyabet), aşırı kilo ve yüksek kolesterolünüz varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu bildirmelisiniz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 6. Bu ilacın kullanımı, korumasız seks veya iğnelerin paylaşılması gibi yollarla HIV enfeksiyonunu başkasına bulaştırmanızı engellemiyecektir. Cinsel ilişki sırasında HIV enfeksiyonunu bulaştırmamanız için güvenli metodlar (kondom, spremisid gibi) kullanmalısınız. Partnerinizle korumasız cinsel ilişkiye girmemelisiniz ve etrafınızdakilerle iğne, traş bıçağı veya diş fırçası paylaşımı yapmayınız.
 7. İlacı almadan önceki 6 saat ve aldıktan sonraki 2 saat sürecinde, antiasit  veya kalsiyum takviyeleri, demir takviyeleri, vitamin veya  mineral  tabletleri almaktan kaçınmalısınız. Bu ilaçla beraber kullanılması ilacın etkinliğini azaltmaktadır.
 8. İlacın, durumunuzu  iyileştirip iyileştirmediğinden emin olabilmek için belirli aralıklarla kan tahlilleri yapılması gereklidir. Ek olarak böbrek ve karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 9. İlacınızı düzenli bir biçimde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettiriniz.
 10. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, makine veya araba kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 11. HIV enfeksiyonlu iseniz veya AIDS iseniz hamilelik döneminde gerektiği biçimde tedavi olmazsanız, doğmamış bebeğe zarar verebilir. Emzirme döneminde ise kesinlikle bebek emzirmeyiniz. Bebek HIV olarak doğmasa bile bebeğe emzirme yoluyla HIV enfeksiyonu bulaşabilir.

TIVICAY Film Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Tercihen yemeklerle beraber veya aç karnına alınabilir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Baş ağrısı, mide bulantısı ve ishal yaygın görülen yan etkilerdir.

Etken Maddesi: Dolutegravir Sodyum

Ticari-Jenerik ismi: TIVICAY Film Tablet

TIVICAY Film Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

TIVICAY Film Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.