TERBİSİL Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi Terbinafin hidroklorür olan TERBİSİL Tablet, mantarların büyümelerini ve çoğalmalarını engelleyen bir preparattır. El ve ayak parmak aralarında meydana gelen atlet ayağı mantar hastalığı (tinea pedis); kasıklarda ve koltuk altlarında görülen mantar hastalıkları (tinea kruris); saçkıran (Tinea korporis);  derinin kıvrımlı yerlerinde görülen isilik;  tırnaklarda ve seyrek olarak da iç organlarda görülen mantar hastalıkları (kutanöz kandidiyazis), deri üzerinde açık veveyaha koyu yamalar şeklinde görülen mantar  hastalığı (Tinea versicolor) tedavisinde ve enfeksiyon olan bölgedeki şiddet ve genişlikle ilgili olarak ağızdan ilaç alımının gerektiği vakıalarda uygulanır.

TERBİSİL Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Mantarların büyümelerini ve çoğalmalarını engelleyen bir preparattır.
 3. İlacın kullanımının zararlı etkileri olup olmadığından emin olmak için belirli aralıklarla kan tahlili ve karaciğer fonksiyonlarınızı test ettirmelisiniz.
 4. Şayet karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa veya lupus veya sedef hastalığınız varsa,  bu ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 5. Bu ilaç mantara karşı etkili olduğundan soğuk algınlığı veya grip ve benzeri virüs kaynaklı enfeksiyonları tedavi etmemektir.
 6. Tedavi süresi genellikle 6 ila 12 haftadır.
 7. Kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate almanız gerekir. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir.
 8. İlaç iyileştirilmesi sonrasında tırnaklarınızın normal görüntüsüne kavuşması birkaç ay sürebilir.
 9. Tedavi sürecinde  alkol kullanmaktan kaçınmalısınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini artırır.
 10. 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 11. Hamilelerde veya hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Şayet ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde de kullanılmamalıdır. Anne sütüne geçer ve  emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

TERBİSİL Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Tercihen yemeklerden sonra veya öğün aralarda alınabilir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Görme bozuklukları, baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk hissi, eklem ve kas ağrısı, bulantı, mide ağrısı, mide ekşimesi, hazımsızlık, iştahsızlık, ishal, kaşıntılı deri döküntüsü ve depresyon yaygın görülen yan etkilerdendir.

.

Etken Maddesi: Terbinafin hidroklorür

Ticari-Jenerik ismi:  TERBİSİL 250 mg Tablet

TERBİSİL 250 mg Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

TERBİSİL-250-mg-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.