HELİPAK Tedavi Paketi

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Klaritromisin, Lansoprazol, Amoksisilin olan HELİPAK Tedavi Paketi:Klaritromisin 500 mg film tablet, Lansoprazol 30 mg Mikropellet Kapsül ve Amoksisilin 1000 mg Tablet  ihtiva eder. Bu üç ayrı ilaç; Helicobacter pylori enfeksiyonu tedavisinde ve mide – duodenal ülser hastalığı tedavisinde uygulanır. Klaritromisin 500 mg Film Tablet ve Amoksisilin 1000 mg Tablet , mide ülseri ve duodenal ( duodenal ülser : onikiparmak bağırsağında bakteriler nedeniyle enfeksiyon meydana gelmesi ile meydana gelen bir ülser türüdür.) ülserlerin  nedenlerinden biri olan Helicobacter pylori adı verilen bakteriyi öldürmeye yardımcı olan antibiyotik ilaçlardandır.  Lansoprazol 30 mg Mikropellet Kapsül : midede üretilen asit miktarını azaltmaya yararlı bir proton pompası inhibitörüdür.

HELİPAK Tedavi Paketi Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Helicobacter pylori enfeksiyonu tedavisinde ve mide – duodenal ülser hastalığı tedavisinde uygulanır.
 3. Şayet Antepsin(sukralfat) kullanıyorsanız, bu ilaçla beraber kullanmak sakıncalıdır. Antepsin, ilacın emilimini zorlaştırabilir. İlacınızı aldıktan sonra Antepsini almak için en az 30 dakika beklemek zorundasınız.
 4. Tedaviniz tamamlanmadan da belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir. Ancak ilacınızı hekimin size reçete ettiği süre boyunca kullanmaya devam ediniz.
 5. Şayet  geçmişte antibiyotiğe karşı alerjik reaksiyon, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, siroz, diyabet (şeker hastalığı), eklemlerinizde problemler, kanda potasyum seviyesinin düşük olması, myastenia gravis (çizgili kas zayıflığı) hastalığı,  kişisel veya aile geçmişinde uzun QT sendromu, epilepsi (sara)  vakıalarından herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce mutlaka hekiminize bildirmelisiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 6. İlacın kullanımından 2 saat öncesi ve sonrası herhangi bir antiasit, sukralfat, didanosin veya vitamin veya mineral takviyeleri kullanmak sakıncalıdır. Çünkü bu ilaçlar, ilacınızın etkisini azaltabilir.
 7. Tedavi süresi esnasında ilacın durumunu iyileştirdiğinden emin olmanız için,  kan değerlerinizi tahlil ettirmelisiniz. Ek olarak karaciğer ve böbrek fonksiyonlarınızı da test ettirmelisiniz.
 8. Bu ilaç soğuk algınlığı veya grip ve benzeri virüslerin neden olduğu  enfeksiyonları tedavi etmeyecektir.
 9. Tedaviniz tamamlanmadan da belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir. Ancak ilacınızı hekimin size reçete ettiği süre boyunca kullanmaya devam ediniz. Aksi halde ilaç enfeksiyonu tamamen temizlemeyebilir. Bu durum enfeksiyonun tekrarlamasına neden olabilir.
 10. Tedavi süresi esnasında eklemlerinizin herhangi birinde ani gelişen ağrı, hassasiyet, hareket problemleri ve şişme olursa ilacın kullanımını durdurup acil olarak doktorunuzdan yardım isteyiniz.
 11. Kullanımı ishale neden olabilir.  Şayet sulu ve kanlı ishaliniz var ise acil olarak  hekiminize müracaat etmelisiniz. Bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için başka bir ilaç kullanmak sakıncalıdır.
 12. Kullanımı cildinizi güneşe karşı hassas hale getirebilir. Güneş ışınlarından, solaryumdan, güneş lambalarından uzak durunuz.
 13. Şayet karaciğer veya fenilketonüri hastasıysanız bu ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmelisiniz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 14. İlacınızı düzenli bir biçimde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettiriniz.
 15. Yaşlı hastalarda, ilacın yan etkileri nedeniyle zarar görme olasılığı daha fazladır.
 16. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araç ve makine kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren aktivasyonlarda dikkat etmelisiniz.
 17. İlacın kullanımı doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir ve bu durum gebelikle sonuçlanabilir. İstenmeyen bir  gebeliği önlemek için hormonal olmayan kondom, diyafram, spermisid gibi  doğum kontrol yöntemlerini uygulamalısınız.
 18. İlaç kullanımı sırasında herhangi bir canlı aşı yaptırmadan önce hekiminize danışmakta fayda vardır.
 19. Hamilelerde iseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız  veya  emziriyorsanız veya emzirmeyi planlıyorsanız;  kullanmak sakıncalıdır.

HELİPAK Tedavi Paketi’nin Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber  almanız gerekir. Sabah ve akşam yemeklerden önce 12 saat ara ile alınmalıdır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda acil olarak hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Baş ağrısı, tat alma bozukluğu, ağız kuruluğu, solunum bozukluğu, kısa süren ishal veya kabızlık yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi:   Klaritromisin, Lansoprazol, Amoksisilin
Ticari-Jenerik ismi: HELİPAK Tedavi Paketi

HELİPAK Tedavi Paketi Resmi prospektüsü için üretici ilaç firması sitesini incelemenizi tavsiye ederiz.

helipak-tedavi-paketi-kullanma-talimati

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.