Fulsac Kapsül

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi   Fluoksetin hidroklorür olan Fulsac Kapsül, beyinde salgılanan ve  sinir hücreleri arasında iletimi ve ruh halinin kontrolünü sağlayan  serotonin adlı kimyasala etki ederek, serotoninin seviyesini normale çevirir. Depresyon ( majör depresif bozukluk) iyileştirilmesi ve   obsesif – kompülsif bozukluk (yinelenen veya alışkanlığa dönüşmüş davranış veya hareketler yapma ve bunlara eğilim gösterme) tedavisinde kullanılmakla beraber bulimia nervoza ( yemek yedikten sonra kendini kusturtmaya çalışma hastalığı)  ve adet öncesi görülen sıkıntı, üzüntü, öfke  vakıalarıyla kendini gösteren disforik bozukluk tedavisinde uygulanır.

Fulsac Kapsül Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Beyinde salgılanan ve  sinir hücreleri arasında iletimi ve ruh halinin kontrolünü sağlayan  serotonin adlı kimyasala etki ederek, serotoninin seviyesini normale çevirir.
 3. İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihara yeltenme söz konusu olduğundan özellikle 24  yaş altı kişilerde bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra 1-2 hafta doktor gözetiminde bulunulmalıdır.
 4. Çocuklarda ve ergenlerde kullanılması tavsiye edilen bir ilaç değildir.
 5. İlacınızı, soğuk algınlığı ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, alerji ilaçları, uyku hapları ve anksiyete ilaçları ve benzeri uyku verici ilaçlarla beraber kullanmaktan kaçınmalısınız.  Bu ilaçlardan herhangi birini düzenli olarak kullanıyorsanız hekiminize bildirmelisiniz.
 6. Şayet karaciğer ve böbrek hastalığı, şeker hastalığı, hap bağımlılığı, intihar düşüncesi öyküsü ve epilepsi ve benzeri rahatsızlıklarınız var ise bu ilacı kullanmadan önce mutlaka hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir.. İlacı güvenli bir biçimde  kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 7. İlacı kullanmaya başladıktan sonra kendinizi iyi hissetmeniz 4 haftayı bulabilir. Kendinizi iyi hissetseniz bile doktor ile görüşmeden ilacı aniden bırakmamalısınız. Şayet ilacı birden keserseniz hoş olmayan durular ile karşılaşabilirsiniz.
 8. Bu ilacı bazı  ilaçlarla kullanmak ölümcül sonuçlara neden olabilir. Örneğin MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç ile beraber kesinlikle kullanmamalısınız. Şayet MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç kullanacaksanız bu ilacın kullanımını kestikten en az 2 hafta sonra kullanmaya başlamalısınız. İlacı  kullanmadan önce kullandığınız bütün ilaçları hekiminize söylemeniz tavsiye edilir.
 9. İlacı kullanırken  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme ve benzeri rahatsızlıklarda derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.
 10. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araba veya makine kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 11. İlacı kullanırken  alkol almamalısınız. Alkol ilacın yan etkilerini arttırmaktadır.
 12. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

Fulsac Kapsül’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Aç veya tok karnına alınabilir. İlacınızı her gün aynı saatte  almaya özen gösteriniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, mide ekşimesi, hazımsızlık, ağız kuruluğu, tat alma duyusunda değişiklik, ishal, iştahsızlık,  ağız kuruluğu, uykusuzluk, huzursuzluk, sinirlilik,  gerginlik, sersemlik, iktidarsızlık, görmede bulanıklık, saç dökülmesi,  terleme, heyecan, halsizlik, güçsüzlük, kas ve eklem ağrısı, idrara çıkmada zorluk, deride normal olmayan kanama veya kolay çürük oluşumu gibi yan etkilerden herhangi biri görüldüğünde doktor ile görüşünüz.

 

Etken Maddesi: Fluoksetin hidroklorür

Ticari-Jenerik ismi: Fulsac Kapsül

Fulsac Kapsül Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Fulsac-Kapsül-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.