Covid 19 tedavisinde Bamlanivimab ve Etesevimab

Bamlanivimab ve Etesevimab AbCellera Biologics ve Eli Lilly tarafından COVID-19 için bir tedavi olarak geliştirilen bir monoklonal antikor olup, ilaç Kasım 2020’de ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından acil kullanım izni aldı ve Aralık 2020 itibarıyla ABD hükümeti tarafından 950.000 doz satın alındı.

ABD merkezli ilaç şirketi Eli Lilly and Co tarafından, Corona virüsü salgınına karşı geliştirdiği antikor terapisinde çok olumlu sonuçlar elde edildiği,  Etesevimab ve Bamlanivimab kombinasyonunun korona iyileştirilmesine iyi geldiği açıklandı.

ABD’li şirket büyük kapsamlı inceleme neticesinde bamlanivimab ve etesevimab isimli iki farklı antikorun beraber kullanıldığı enjekte ilacın hastaneye yatış ve ölüm oranını % 87 oranında azalttığını duyurdu. Daha önce 750 yüksek riskli korona hastası üzerinde yapılan incelemelerde bu oran yüzde 70 seviyesinde kalırken uzmanlar bu ilacın hafif ve ağır hastalarda kullanılabileceğini duyurdu.

Bamlanivimab ve Etesevimab

Araştırmayı yürüten ve Eli Lilly and Co’nun bilimsel araştırmalardan sorumlu genel müdür yardımcısı olan Daniel Skovronsky, “Bu verilerin daha da iyiye gitmesini bekliyorum. İlaçların faydasını gösterdiği bazı diğer hastalıklar da mevcuttur” dedi.

ABD’li yetkililer Şubat ayında ağır yan etki gösteren hastalarda kullanılmak üzere Eli Lilly and Co’nun ilacına kullanım onayı vermişti.

Skovronsky, iki ilacın beraber kullanılmasının corona virüsünün mutasyona uğramış türlerine karşı da koruma sağlayabileceğini dile getirdi. Skovronsky, “Bu kombonun ABD’deki bütün varyantları kontrol altına alabileceğine eminiz” dedi.

 

https://www.fda.gov/media/145801/download

https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/coronavirus-covid-19-update-fda-authorizes-monoclonal-antibodies-treatment-covid-19-0

http://pi.lilly.com/eua/bam-and-ete-eua-factsheet-patient.pdf

 

 

https://www.fda.gov/media/145801/download

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.