Covid 19 tedavisinde Bamlanivimab ve Etesevimab

Bamlanivimab ve Etesevimab AbCellera Biologics ve Eli Lilly tarafından COVID-19 için bir tedavi olarak geliştirilen bir monoklonal antikor olup, ilaç Kasım 2020’de ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından acil kullanım izni aldı ve Aralık 2020 itibarıyla ABD hükümeti tarafından 950.000 doz satın alındı.

ABD merkezli ilaç şirketi Eli Lilly and Co tarafından, Corona virüsü salgınına karşı geliştirdiği antikor terapisinde çok olumlu sonuçlar elde edildiği,  Etesevimab ve Bamlanivimab kombinasyonunun korona iyileştirilmesine iyi geldiği açıklandı.

ABD’li şirket büyük kapsamlı inceleme neticesinde bamlanivimab ve etesevimab isimli iki farklı antikorun beraber kullanıldığı enjekte ilacın hastaneye yatış ve ölüm oranını % 87 oranında azalttığını duyurdu. Daha önce 750 yüksek riskli korona hastası üzerinde yapılan incelemelerde bu oran yüzde 70 seviyesinde kalırken uzmanlar bu ilacın hafif ve ağır hastalarda kullanılabileceğini duyurdu.

Reklam

Bamlanivimab ve Etesevimab

Araştırmayı yürüten ve Eli Lilly and Co’nun bilimsel araştırmalardan sorumlu genel müdür yardımcısı olan Daniel Skovronsky, “Bu verilerin daha da iyiye gitmesini bekliyorum. İlaçların faydasını gösterdiği bazı diğer hastalıklar da mevcuttur” dedi.

ABD’li yetkililer Şubat ayında ağır yan etki gösteren hastalarda kullanılmak üzere Eli Lilly and Co’nun ilacına kullanım onayı vermişti.

Reklam

Skovronsky, iki ilacın beraber kullanılmasının corona virüsünün mutasyona uğramış türlerine karşı da koruma sağlayabileceğini dile getirdi. Skovronsky, “Bu kombonun ABD’deki bütün varyantları kontrol altına alabileceğine eminiz” dedi.

 

https://www.fda.gov/media/145801/download

https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/coronavirus-covid-19-update-fda-authorizes-monoclonal-antibodies-treatment-covid-19-0

http://pi.lilly.com/eua/bam-and-ete-eua-factsheet-patient.pdf

 

 

https://www.fda.gov/media/145801/download

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Cipronatin Film Tablet 500 mg

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? : Etken maddesi  Siprofloksasin hidroklorür olan  Cipronatin Film Tablet 500 mg, vücuttaki bakterilerle mücadele ederek, bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi...

Fludex SR Tablet
Fludex SR Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?: Etken maddesi İndapamid olan Fludex SR Tablet,vücutta sıvı tutulumuna sebep olan yüksek miktarda tuzun, vücut tarafından emilimini engelleyen güçlü ...

Kapat