TEOPLAN IM/IV enjeksiyonluk çözelti için liyofilize toz içeren flakon

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi Teikoplanin olan TEOPLAN IM/IV enjeksiyonluk çözelti için liyofilize toz içeren flakon, vücuttaki bakterilerle mücadele ederek, bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir. Zatürre, bronşit, farenjit, orta kulak iltihabı, bademcik iltihabı, sinüzit ve benzeri solunum yolu enfeksiyonları; dış kulak enfeksiyonları; kalbin iç zarının iltihabı veya kalp kapakçıklarının iltihabı;  menenjit ve beyin-omurilik ile ilgili enfeksiyonlar; kemik ve eklem enfeksiyonları, karın içinde meydana gelen enfeksiyonlar; deri ve yumuşak doku enfeksiyonları (yara enfeksiyonu, apse, çıban, kıl kökü iltihabı gibi); septisemi (kanda enfeksiyon oluşma durumu) iyileştirilmesi; kadın üreme organları enfeksiyonu; üreme-boşaltım sistemi enfeksiyonları (idrar kesesi iltihabı, böbrek iltihabı gibi); bel soğukluğu (gonore); kan dolaşımında bakteri bulunması durumu (bakteriyemi) iyileştirilmesi  ve ameliyat sonrası oluşabilecek  enfeksiyonları önleme ile ilgilidir. Diğer antibiyotik ilaçların tedavi edemediği enfeksiyonların iyileştirilmesi için veya penisilin veya sefalosporin grubu antibiyotiklere alerjisi olan hastalarda uygulanır.

TEOPLAN IM/IV enjeksiyonluk çözelti için liyofilize toz içeren flakon Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücuttaki bakterilerle mücadele ederek , bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir.
 3. Antibiyotik ilaçlara alerji durumu var ise bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz.
 4. Şayet karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı veya diyaliz iyileştirilmesi görüyor olmak, mide veya kolit-kalın bağırsak iltihabı, şeker hastalığı ve kalp ritm bozukluğu var ise  bu ilacı kullanmadan önce mutlaka hekimi bilgilendirmeniz gereklidir. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 5. İlacı kullanırken iyileşme kaydettiğinizi düşünseniz bile ilacınızı hekimin önerdiği süre boyunca kullanınız. Çünkü enfeksiyon tamamiyle tedavi edilmeden de şikayetlerinizde iyileşme belirtileri görülebilir.
 6. Bu ilacın kullanımı, sersemlik ve baş ağrısına neden olabilir.  Şayet ilacın kullanımı sırasında  bu yan etkiler görülüyorsa araç veya makine kullanmak sakıncalıdır.
 7. Hamilelerde veya hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Şayet ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde kullanılmamalıdır. Anne sütüne geçer ve  emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

TEOPLAN IM/IV enjeksiyonluk çözelti için liyofilize toz içeren flakon’un Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Bu ilaç kas veveyamar içine enjekte edilerek uygulanır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Mide bulantısı, kusma, ishal, kolay kanama ve çürük oluşumu, hafif duyma kaybı, kulak çınlaması, titreme, halsizlik, nefes almada zorluk, sersemlik, baş dönmesi, baş ağrısı, yüksek ateş, vücutta isilik, kabartı, enjeksiyonun uygulandığı bölgede ağrı, tahriş ve benzeri yan etkilerde tıbbi yardım için derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Teikoplanin

Ticari-Jenerik ismi: TEOPLAN IM/IV enjeksiyonluk çözelti için liyofilize toz içeren flakon

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.