CONVULEX CR 300 mg Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Sodyum valproat  olan  CONVULEX CR 300 mg Tablet, istem dışı kasılmalar ve epilepsi nöbetlerine neden olabilecek kimyasalları etkileyerek çalışan bir preparattır.  Grand mal  epilepsi (bilinç kaybı ve kaslardaki  artan kasılmaların meydana getirdiği kol ve bacaklarda istem dışı kasılmalarla ayırt edilen nöbet.) , miyoklonik epilepsi ( epilepsi nöbeti sırasında ani, elektrik çarpmasına benzer, istem dışı ve belirli  aralıklarla , ardı ardına ve düzensiz meydana gelen kas kasılmalarının da gözlendiği epilepsi türü ),  petit mal epilepsi ( bilincin nöbet şeklinde kısa süreliğine kaybolmasıyla meydana gelen hafif epilepsi çeşididir. Gözler sabitleşir ve unutkanlık ile beraber kısa süreli bilinç kaybı yaşanır. ), parsiyel (kısmi) nöbet ( vücudun belirli bir yerinde başlayan ve başladığı yerde de kalabildiği ve benzeri ilerleyerek vücudun yarısına yayılabilen bir epilepsi türüdür. Bu nöbetler sırasında , korku , hastanın geçmiş yaşamından  bir olayın tekrar hayalinde canlanması  ve benzeri duygusal nöbetler, kızgınlık nöbetleri gözlenebilir.) ve benzeri  epilepsinin (sara) çeşitli türlerinin tedavisinde ve ayrıca bipolar bozuklukla ilişkili maninin (psişik taşkınlık nöbetleri) iyileştirilmesi ve önlenmesinde uygulanır.

CONVULEX CR 300 mg Tablet Kullananlar için Uyarılar :

  1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
  2. İstem dışı kasılmalar ve epilepsi nöbetlerine neden olabilecek kimyasalları etkileyerek çalışan bir preparattır.
  3. Kullanımı, kanama zamanını uzatabilir. Ameliyat veya ufak operasyonlardan belirli bir süre önce bu ilacı kullandığınızı hekiminize bildiriniz.
  4. Tedavi süresi esnasında kilo artışı gözlenebilir. Kilo artışını aza indirebilecek çözümler için hekiminize müracaat etmelisiniz.
  5. Şayet ilacı kullanmaya başladıktan sonra ; endişe, kaygı, telaş, heyecan agresif, hiperaktif hissetme hali, intihar ve kendine zarar verme düşüncesi oluşmuşsa  veya ruh halinde ve davranışlarda değişiklikler ve benzeri yeni veya kötüleşen semptomlara sahipseniz, acil yardım için hekiminize müracaat etmelisiniz.
  6. Porfiri hastalığı, kronik hepatit , akut hepatit,  hastada  veya ailesinde özellikle ilaca bağlı ağır hepatit  öyküsü ve benzeri rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz kullanmak sakıncalıdır.
  7. İlacı kullanmaya başlamadan önce karaciğer hastalığı, böbrek yetmezliği, sistemik lupus eritematozus, ailede var olan üre döngüsü bozukluğu, AIDS veya CMV enfeksiyonu, sebebi belli olmayan iştah kaybı, kusma, zeka geriliği öyküsü, aile geçmişinde sebebi belli olmayan bebek ölümü öyküsü, geçmişte kafaya alınan darbe, beyin hastalığı veya koma durumu, kan pıhtılaşma bozukluğu, kanamada artış, üre döngüsü bozukluğu ve benzeri rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz ilacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir.. Doktorunuz durumunuza göre doz ayarlaması yapacaktır.
  8. Tedavi süresi esnasında bol bol sıvı almak zorundasınız.
  9. İlacı kullanırken alkol kullanmak sakıncalıdır. Alkol ilacın olası yan etkilerini daha da artırır.
  10. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

CONVULEX CR 300 mg Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

  1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
  2. İlacın her dozunu  bir bardak dolusu su ile beraber tok karnına almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
  2. Uyuşukluk hali, kol ve bacaklarda karıncalanma, iştah artışı veya iştahsızlık, midede yanma yaygın görülen yan etkilerdir.

Etken Maddesi:  Sodyum valproat

Ticari-Jenerik ismi: CONVULEX CR 300 mg Tablet

CONVULEX CR 300 mg Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

CONVULEX CR 300 mg Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.