ARAVA 100 mg Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Leflunomid olan  ARAVA 100 mg Film Tablet, bağışıklık sistemini etkileyen, vücutta şişlik ve iltihabı gideren, iltihaplı eklem romatizmasının tedavisinde kullanılan, hastalığı modifiye edici antiromatizmal  (DMARD) bir preparattır. İltihaplı eklem romatizması (Romatoid artrit (RA): eklemlerde ve diğer vücut organlarında sertlik, şişlik ve fonksiyon kaybına neden olan kronik ve ağrılı bir bağışıklık hastalığıdır.) ve aktif psöriyatik artrit (sedef hastalığı ve eklem iltihaplanmasının bir arada görüldüğü  iltihaplı  eklem romatizmasına benzeyen bir hastalık) rahatsızlıklarının  iyileştirilmesi için uygulanır.  Romatoid artritin belirtileri: eklemlerde iltihap, şişlik, ağrı ve hareket zorluğudur. Vücudu etkileyen diğer belirtiler: halsizlik, iştah kaybı ve kansızlık (kırmız1 kan hiicrelerinde azalma, anemi) tır. Aktif psöriyatik artrit belirtileri ise tutulan eklemde iltihap, şişlik,  hareket zorluğu, ağrı ve yama şeklinde kırmızı pullu deri döküntüleridir. Aktif romatoid artrit ve psöriatik artrit rahatsızlıklarının, sulfosalazin veya metotreksat ile yeterli doz ve sürede kullanılmasına rağmen etki elde edilemeyen hastalarda kullanılması önerilmektedir.  Ağrı kesici değildir, ağrının şiddetine göre doz arttılmamalıdr. Doktor  tarafından önerilen dozdan daha fazla kullanmak sakıncalıdır.

ARAVA 100 mg Film Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. İltihaplı eklem romatizması (romatoid artrit) ve psöriyatik artrit (sedef hastalığı ve eklem iltihaplanmasının bir arada görüldüğü  iltihaplı  eklem romatizmasına benzeyen bir hastalık) rahatsızlıklarının  iyileştirilmesi için uygulanır.
 3. Vücudunuzda mantar enfeksiyonu, gözünüzde uçuk yarası, kısa süre içerisinde gelişen bir enfeksiyonunuz veya canlı aşı yaptırma sorun varsa  bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 4. İlacın kullanımı seyrek de olsa ağızda yara, kanama veya morluklar, deri döküntüleri, baş dönmesi, mide ağrısı, bulantı, iştahsızlık, saç dökülmesi, tendonlarda ağrı ve şişlik, enfeksiyonlar ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu şikayetlerden herhangi biri görüldüğünde tıbbi yardım için acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.
 5. İlacın kullanımı bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir ve enfeksiyon kapma riskiniz kolaylaşabilir. Enfeksiyonlu ve hasta kişilerden uzak durunuz. Ek olarak son dönemlerde geçirdiğiniz enfeksiyonu aktif hale getirebilir. Bunun için son bir kaç hafta içinde geçirdiğiniz herhangi bir hastalık veya enfeksiyon var ise bu durumu hekiminize bildirmeniz gereklidir.
 6. Tedavi sırasında canlı aşı kullanımı uygun değildir.
 7. Bu ilaç sürekli kullanım içindir. İlacın kullanımını doktorunuz önermedikçe bırakmamalısınız.
 8. Hasta veya enfeksiyonlu kişilerden uzak durunuz. Soğuk algınlığı, grip, kızamık ve su çiçeği geçiren kişilerle temastan kaçınmalısınız. Şayet bu hastalıklara maruz kalırsanız hastalığı önlemek için acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz. Bu hastalıklara maruz kalmak ölümcül sonuçlar doğurabilir.
 9. Şayet  böbrek hastalığınız veya karaciğer hastalığınız varsa veya ciddi bir enfeksiyon hastalığı, kan hücrelerinin sayısının anormal derecede azalması durumu, kandaki protein düzeyinin düşük olma durumu, AIDS ve benzeri bağışıklık sistemini etkileyen bir hastalığınız veya hamile olmak veya hamilelik şüphesi vakıalarından herhangi birine sahipseniz, bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 10. Şayet geçmişte yaşanmış karaciğer hastalığı veya hepatit geçmişiniz, böbrek hastalığınız varsa veya  enfeksiyon hastalığınız veya geçmişte geçirilmiş verem (tüberküloz) geçmişiniz, bağışıklık sistemi zayıflığı veya bağışıklık sisteminizi etkileyen kanser ilaçları ve benzeri ilaçlar kullanıyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce doktor ile görüşünüz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına ve spesifik testlere  gereksinim duyabilirsiniz.
 11. Bayan iseniz bu ilacı kullanmadan önce gebelik testi yaptırmanız gereklidir. Şayet hasta erkek ise gebeliğe neden olmamak için  bu ilacın kullanımı sonrasında vücuttan ilacın atılması iyileştirilmesi bitene kadar kondom kullanmayı sürdürmelidir.
 12. Tedaviniz bittikten sonra bu ilacın vücudunuzdan atılması için başka ilaçlar ile tedavi olmazsanız, ilacın vücudunuzdan atılması  2 yıl sürebilir. İlacın vücudunuzdan atılması hususunda  doktor ile görüşünüz. İlacın kullanımı kesildikten sonra iki yıl boyunca çocuk sahibi olmayınız. Bu durum erkek ve kadın tüm hastalar için önemlidir.
 13. 18 yaş altındaki hastalarda kullanılmamalıdır.
 14. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonları bozabilecek yan etkilere sahiptir. Araç veya makine kullanmak ve benzeri uyanık ve zinde olmayı gerektiren etkinliklerde çok dikkatli olmalısınız.
 15. İlacı kullanımınız sırasında alkol kullanmaktan kaçınmalısınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini daha da arttırabilir ve karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
 16. Hamilelerde veya hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Şayet ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

ARAVA 100 mg Film Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber  almanız gerekir. Tercihen aç veya tok karnına alabilirsiniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Göğüs ağrısı, kuru öksürük, nefes darlığı, ağız kuruluğu, bilinç bulanıklığı, vücut ağrıları, grip belirtileri, ateş, titreme, sersemlik hissi,bayılma, normalden az veya çok idrar yapma, ağır kabartı, cilt döküntüsü, halsizlik, güçsüzlük, soluk cilt, kolay kanama ve çürük oluşumu, sarılık ve benzeri vakıalardan herhangi birine sahipseniz  tıbbi yardım için  acil olarak hekiminize başvurmalısınız.

Etken Maddesi: Leflunomid

Ticari-Jenerik ismi: ARAVA 100 mg Film Tablet

ARAVA 100 mg Film Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

ARAVA-100-mg-Film-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.