DERMABEL Deri Merhemi

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Betametazon dipropiyonat olan DERMABEL Deri Merhemi, vücutta kızarıklığa, şişliğe ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini azaltıcı  bir preparattır. Kaşıntı önleyici, iyileştirici ve kan damarlarını büzücü etkisi mevcuttur. Deride kaşıntı, döküntü ve kızarıklık ile beraber seyreden bazı iltihabi vakıalar; saçlı deri, kaş, göz kapakları, kulak ve göğüs ortasında kırmızı pullu kaşıntılı bir cilt hastalığı (Seboreik dermatit); kronik iltihaplı deri hastalığı (atopik egzama);  çocuk egzamaları; metal para veya disk şeklindeki iltihaplı yaralarla ayırt edilen deri iltihabı (numuler egzama); radyasyona bağlı veya güneşte kalmadan dolayı meydana gelen deri iltihabı; dış çevre etkisiyle meydana gelen deri iltihabı (kontakt dermatit); sürekli kaşınmaya bağlı olarak gelişen egzama (nörodermatit); yaşlanmaya bağlı kaşıntılar;  üreme organları ve anüste meydana gelen kaşıntılar; kurdeşen, isilik, böcek ısırmalarına bağlı reaksiyonlar ve terleme bozukluğu ve benzeri cilt rahatsızlıklarının tedavisinde uygulanır.

DERMABEL Deri Merhemi Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Ciltteki rahatsızlık sonucu ortaya çıkan iltihabın, kaşıntı, döküntü ve kızarıklık ve benzeri belirtilerin tedavisinde oldukça güçlü bir etkiye sahiptir.
 3. Doktora sormadan çocuklarda kullanmak sakıncalıdır. Çocuklar ilacın yan etkilerine karşı daha hassastır.
 4. Yüze uzun süreli tedavi için veya alın, göz ve göz çevresinde kullanmak sakıncalıdır.
 5.  Vücudun ince ve kıvrımlı bölgelerinde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.
 6. Tüberküloz, çiçek, suçiçeği ve virüslerin neden olduğu diğer deri enfeksiyonları ile yüzünüzde kızarıklık ve şişlik veya ağız çevresinde kaşıntı, kızarıklık, döküntü varsa veya alt bacaklarınızda, varislerden kaynaklanan yaralar varsa; kullanmak sakıncalıdır.
 7. Gül hastalığı (rozase) tedavisinde ve sivilce ( akne vulgaris) tedavisinde kullanılmaz.
 8. Şayet karaciğer yetmezliğiniz varsa veya bağışıklık sisteminizde bozukluk  veya bebek bezi bölgesinde kullanmanız gerekiyorsa; kullanmadan önce hekiminize danışmakta fayda vardır.
 9. Bu ilaç mantar ve  virüsten meydana gelen cilt enfeksiyonlarını  tedavi etmemektedir.
 10. Kremi uygulamaya başladıktan birkaç gün içinde belirtilerinizde iyileşme görülmezse veya daha da kötüleşirse acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.
 11. İlacı kullanmaya başladıktan sonra mantar, bakteri veya virüs enfeksiyonu belirtileri görülürse derhal hekiminize bildiriniz. Doktor gözetiminde uygun ilaç iyileştirilmesine başlamalısınız.  Şayet enfeksiyona karşı ilaç kullandığınız halde belirtilerinizde bir iyileşme veya enfeksiyonda bir genişleme görülürse ilacın alımını durdurup hekiminize müracaat etmelisiniz.
 12. Kremi uyguladığınız cilt bölgesini kesinlikle kapatmayınız, rahat ve bol kıyafetler giyiniz.
 13. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe neden olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız.
 14. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

DERMABEL Deri Merhemi’nin Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Kremi tedavi edilecek bölgeye ince bir film tabakası  halinde uygulayınız ve  hafif hareketlerle sürünüz. Kremi uyguladığınız cilt bölgesini kesinlikle kapatmayınız, rahat ve bol kıyafetler giyiniz.
 3. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez uygulayınız.
 4. 3 haftadan daha uzun süre kullanmak sakıncalıdır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

Etken Maddesi: Betametazon dipropiyonat
Ticari-Jenerik ismi:  DERMABEL Deri Merhemi

DERMABEL Deri Merhemi Kullanma talimatı

DERMABEL Deri Merhemi Kullanma talimatı

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.