Benical Şurup

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Klorfeniramin maleat, Dekstrometorfan hidrobromür, Psödoefedrin hidroklorür olan Benical Şurup,  histaminin etkilerini giderici, öksürük  azaltıcı ve kesici, üst solunum yollarında tıkanıklık giderici bir preparattır. Vücutta doğal bir histaminin neden olduğu ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve benzeri alerjik belirtileri tedavi edici antihistaminik etki eder, öksürüğün sıklığını ve şiddetini azaltır, üst solunum yollarındaki  mukozanın şişkinliğini azaltarak üst solunum yollarını açar. Soğuk algınlığı, grip, nezle, alerjik nezle, soluk borusu iltihabı, farenjit, sinüzit ve benzeri üst solunum yolları enfeksiyonları  ile beraber görülen hapşırma, gözlerde sulanma, burun akıntısı,burun tıkanıklığı ve  üst solunum yollarındaki ödemin tedavisinde ve öksürüğün sıklığının, şiddetinin azaltılmasında uygulanır. Kullanımı 12 yaş üzeri çocuklar, gençler ve yetişkinler içindir.

Benical Şurup Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Soğuk algınlığı, grip, nezle, alerjik nezle, soluk borusu iltihabı, farenjit, sinüzit ve benzeri üst solunum yolları enfeksiyonları  ile beraber görülen hapşırma, gözlerde sulanma, burun akıntısı,burun tıkanıklığı ve  üst solunum yollarındaki ödemin tedavisinde ve öksürüğün sıklığının, şiddetinin azaltılmasında uygulanır.
 3. 5 günden fazla kullanılmamalıdır.
 4. İlacı kullanmanıza rağmen öksürüğünüz kesilmiyorsa, hekiminize müracaat etmelisiniz.
 5. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 6. Şayet karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği,nefes darlığı veya kronik akciğer hastalığı, bronşiyel astım, amfizem,  yüksek tansiyon (yüksek kan basıncı), kalp hastalığı, tiroid bozukluğu, şeker hastalığı (diyabet), dar açılı göz tansiyonu (dar açılı glokom) veya artmış göz içi basıncı, mide veya oniki parmak bağırsağı ülseri, midenin on iki parmak bağırsağı açılan bölgede tıkanıklık, prostat büyümesi sonucu idrar tutukluluğu ve benzeri rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz.
 7. Şayet son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait başka bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Şayet MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, yaşamsal tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 8. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınmalısınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 9. İlacın sakinleştirici etkisi mevcuttur.  Araç veya makine kullanmak ve benzeri uyanık ve zinde olmayı gerektiren etkinliklerde çok dikkat etmelisiniz.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımı önerilmediğinden hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

Benical Şurup’un Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  bir ölçüm kabıyla veya ölçüm kaşığı ile almanız gerekir. Yemek kaşığı kullanmak sakıncalıdır.

 

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Bulantı, kusma, hazımsızlık, karın ağrısı, gaz, kabızlık, ishal, baş dönmesi, baş ağrısı, sersemlik ve uyku hali, uykusuzluk, kas zayıflığı ve titreme, ağız kuruluğu, sinirlilik, huzursuzluk ve göz bebeklerinde büyüme yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi:   Klorfeniramin maleat, Dekstrometorfan hidrobromür, Psödoefedrin hidroklorür

Ticari-Jenerik ismi: Benical Şurup

Benical Şurup Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Benical Şurup Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.