Zeldox Kapsül

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi   Ziprasidon hidroklorür monohidrat olan Zeldox Kapsül, beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir preparattır. Şizofreni (dış dünyadan kendini soyutlama, kendini yalnız hissetme, halüsinasyonlar görme, gerçeklerden uzaklaşma, garip ve korkutan düşüncelere sahip olma,zihin karışıklığı ve zihinsel yeteneklerin kaybı ile belirtili duygu ve düşüncelerin görüldüğü ruhsal bozukluk hali) ve manik depresif bozukluk (normalden daha az uyuma, normalden daha konuşkan ve gergin olma, aşarı heyecanlı olma, ara sıra depresyon  dönemleri yaşama, suçluluk duygusu, iştahsızlık, enerji kaybı, uykusuzluk hissetme ile belirti gösteren duygudurum bozukluklarının görüldüğü psikiyatrik rahatsızlık ) vakıalarının tedavisinde uygulanır.

Zeldox Kapsül Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir preparattır. Şizofreni ve manik depresif bozukluk tedavisinde uygulanır.
 3. Şayet ilacın kullanımı sırasında baş dönmesi, sersemlik, nöbet veya hızlı ve çarpıntılı kalp atışları varsa veya bayılma durumu görüldüğünde ilacın kullanımını durdurup acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.
 4. Yaşlı yetişkinlerde ilacın yan etkileri nedeniyle zarar görme riski daha fazladır.
 5. Şayet düzenli olarak diğer uyku verici ilaçlardan kullanıyorsanız ( anksiyete ilaçları, depresyon ilaçları, soğuk algınlığı ilaçları,  alerji ilaçları, uyku ilaçları, ağrı kesiciler, narkotik ağrı kesiciler gibi) bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz. İlacınızı bu ilaçlarla beraber kullanmak uyku halini daha da artıracaktır.
 6. Şayet yakın zamanda geçirilmiş bir kalp krizi geçmişiniz veya kontrol altına alınmamış kalp yetmezliğiniz varsa veya aile geçmişinde veya kişisel uzamış QT sendromu hastalığınız varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 7. Şayet karaciğer hastalığınız varsa veya hastalık nöbeti, epilepsi, kanda düşük potasyum veya magnezyum seviyesi veya kalp ritm bozukluğunuz varsa  veya geçmişte yaşanmış kalp krizi geçmişiniz varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli  bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 8. Oturur veya yatar durumda iken ayağa kalkarken hızlı hareket etmekten kaçınmalısınız. Hızlı bir biçimde doğrulmak veya ayağa kalkmak baş dönmesine neden olabilir. Yavaşça ve tutunarak kalkmaya özen gösteriniz.
 9. İlacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmeniz için, tedaviniz sürecinde doktor ile düzenli olarak görüşünüz.
 10. Hekiminize sormadan ilaç kullanımını durdurmayınız ve doz miktarını değiştirmeyiniz.
 11. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Çünkü alkol ilacın yan etkisi olan baş dönmesi ve uyuşukluk halini daha da arttırabilir.
 12. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, zinde ve uyanık olmayı gerektiren bir aktivasyon yapacaksanız dikkat etmelisiniz.
 13. Bu ilacın kullanımının zararlı etkilere neden olmadığından emin olabilmek için belirli aralıklarla kan tahlilleri yapılması gereklidir. Ek olarak böbrek ve karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 14. Hamilelerde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

Zeldox Kapsül’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile yemeklerle beraber almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Baş dönmesi, sersemlik, nöbet veya hızlı ve çarpıntılı kalp atışları, yüksek tansiyon varsa veya bayılma durumu görüldüğünde ilacın kullanımını durdurup acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.

 

Etken Maddesi:  Ziprasidon hidroklorür monohidrat

Ticari-Jenerik ismi: Zeldox Kapsül

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.