ENDOSETİN Kapsül

ENDOSETİN Kapsül neye iyi gelir?

Kullanımı :

Etken maddesi  İndometazin olan  ENDOSETİN Kapsül, vücutta iltihaba ve ağrıya neden olan hormonları gideren, iltihap önleyici ve ağrı kesici bir preparattır. Osteoartrit (eklemlerde harabiyet ve kireçlenme), romatoid artrit(iltihabi eklem hastalığı) ve ankilozan spondilit (daha çok omurga eklemlerinde sertleşme ile seyreden, ağrılı ilerleyici romatizma), kalça eklemi hastalığı belirti ve bulgularnın iyileştirilmesi ile akut gut artriti (gut hastalığına bağlı ağrılı eklem iltihabı), akut kas iskelet sistemi ağrıları (bel ağrısı, sırt ağrısı gibi), adet dönemi  ağrıları (Dismenore), ortopedik ameliyat sonrası  görülen şişlik ve ağrılar ile hasar ve zedelenme sonucu meydana gelen şişlik ve ağrıların tedavisinde kullanır.

ENDOSETİN Kapsül Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücutta iltihaba ve ağrıya neden olan hormonları gideren, iltihap önleyici ve ağrı kesici bir preparattır.
 3. Aktif ve tekrarlayan mide ve bağırsak ülseri veya  mide-bağırsak kanaması, şiddetli karaciğer  veya böbrek yetmezliği, şiddetli kalp yetmezliği vakıalarından birine sahipseniz veya kanama bozukluğu veya kan pıhtılaşma bozukluğunuz veya  astımınız varsa veveyaha önceden aspirin ve türevlerinden başka bir ilaç kullandığınızda astım atağı ve alerjik belirtiler görüldüyse veya süregelen iltihaplı bağırsak hastalığınız veya sindirim sistemi sorunlarınız (hazımsızlık, mide ekşimesi gibi)  varsa; bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.;
 4. Şayet daha önceden geçirmiş olduğunuz kalp krizi veya felç, kanama ve pıhtılaşma bozukluğu, geçirmiş olduğunuz  mide ülseri veya mide kanaması  ile konjestif kalp yetmezliği, yüksek kan basıncı, yüksek tansiyon, astım, burunda  polip varlığı, düzensiz nöbetler, epilepsi, karaciğer  hastalığı, böbrek hastalığı  gibi vakıalardan herhangi birine sahipseniz; hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.
 5. Büyük ameliyatların hemen sonrasında veya her türlü ameliyat öncesinde kullanılmamalıdır.
 6. İlacın kullanımı sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları ve benzeri kalp ve dolaşın sorunlarının herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acil olarak hekiminize başvurmalısınız.
 7. Bypass ameliyatı öncesi ve sonrası ağrıları için kesinlikle kullanmak sakıncalıdır.
 8. Kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme ve benzeri riskler meydana çıkarabilir.Siyah, kanlı veya katranımsı dışkı ve kanlı öksürük veya kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.
 9. Yaşlı hastaların mide ve bağırsaklardaki  ciddi yan etkilere maruz kalma olasılığı daha yüksektir.
 10. Tedavi süresi esnasında hekiminize sormadan grip, soğuk algınlığı veya ağrıya karşı başka bir ilaç kullanmak sakıncalıdır. İlacın içeriği ile aynı olan birçok reçetesiz ilaç mevcuttur. Kullanmakta olduğunuz diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak asetilsalisilik asit, ibuprofen, ketoprofen veya naproksen içerip içermediğini öğrenmenizi öneriririz.
 11. 14 yaşından küçük çocuklarda kullanımı tavsiye edilmez.
 12. Tedavi süresi esnasında kesinlikle alkol kullanmak sakıncalıdır. Alkol mide kanaması riskini artırmaktadır.
 13. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

ENDOSETİN Kapsül’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu midede yaratabileceği tahrişi azaltmak amacı ile tok karnına  yada süt ile beraber almanız gerekir.
 3. Yetişkin dozu, günde 50 ile 200 mg arasındadır.
 4. Ağrılı adet dönemlerinde dozaj: Günde 75 mg’a kadar, krampların veya kanamanın başlangıcıyla başlanır
  ve semptomlar sürdüğü sürece devam edilir.
 5. Akut gut artritinde dozaj: Bütün semptomlar ve belirtiler dinene kadar bölünmüş dozlar halinde günde 150 mg ila 200 mg dır.
 6. Akut ve kronik romatoid artrit ve kronik romatoid artrit’in akut döneminde, osteoartrit ve ankiloze spondilit’te başlangıç dozu günde 2-3 defa 1 kapsüldür. İlacın tesiri yetersiz görüldüğünde günlük doz her 7 günde 1 kapsül arttırılarak, günde 8 kapsüle kadar çıkarılabilir.
  Akut gutta başlangıç dozu günde 2-3 defa 1-2 kapsüldür. Bu doz gereğinde giderek arttırılarak günde 8 kapsüle kadar verilir. Tedaviye semptomlar kayboluncaya kadar devam edilmelidir.
 7. Kronik gutta ürik asit itrahını temin eden bir ilaçla kombine olarak günde 2 defa 1 kapsül
  verilir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Mide bulantısı, kusma, mide ağrısı, hazımsızlık  iştahsızlık, sinirlilik, kabızlık ve ishal yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi: İndometazin
Ticari-Jenerik ismi: ENDOSETİN Kapsül

Okuduğunuz ilaç: ENDOSETİN Kapsül
Web adresi : http://ilac.neyeiyigelir.com/endosetin-kapsul.htm

Karekod :
Scan the QR Code


Çeşitli alternatif ilaçları aramak için:
ENDOSETİN Kapsül Google
ENDOSETİN Kapsül Yandex
Bugün: 20-Jun-2018 18:11:48
Ulusalarası saat: 20-06-18 15:11:48
Yazı tarihi ve Günü : 8 Mart 2018Perşembe

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Humalog Mix 50 Süspansiyon İçeren Kartuş

Kullanımı : Etken maddesi İnsülin lispro olan Humalog Mix 50 Süspansiyon İçeren Kartuş, kandaki şeker seviyesini düşürerek çalışan diyabet (şeker...

ENCEF 125 mg Oral Süspansiyon için Toz (şurup)
ENCEF 125 mg Oral Süspansiyon için Toz (şurup)

Kullanımı : Etken maddesi  Sefdinir olan ENCEF 125 mg Oral Süspansiyon için Toz (şurup), vücuttaki bakterilerle mücadele ederek, bir çok farklı türdeki bakteriyel...

Kapat