ENDOSETİN SUPOZİTUAR (fitil)

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  İndometazin olan ENDOSETİN SUPOZİTUAR (fitil), vücutta iltihaba ve ağrıya neden olan hormonları gideren, iltihap önleyici ve ağrı kesici bir preparattır. Osteoartrit (eklemlerde harabiyet ve kireçlenme), romatoid artrit(iltihabi eklem hastalığı) ve ankilozan spondilit (daha çok omurga eklemlerinde sertleşme ile seyreden, ağrılı ilerleyici romatizma), kalça eklemi hastalığı belirti ve bulgularnın iyileştirilmesi ile akut gut artriti (gut hastalığına bağlı ağrılı eklem iltihabı), akut kas iskelet sistemi ağrıları (bel ağrısı, sırt ağrısı gibi), adet dönemi  ağrıları (Dismenore), ortopedik ameliyat sonrası  görülen şişlik ve ağrılar ile hasar ve zedelenme sonucu meydana gelen şişlik ve ağrıların tedavisinde kullanır.

ENDOSETİN SUPOZİTUAR (fitil) Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücutta iltihaba ve ağrıya neden olan hormonları gideren, iltihap önleyici ve ağrı kesici bir preparattır.
 3. Şiddetli kalp yetmezliğiniz veya kanama bozukluğu veya kan pıhtılaşma bozukluğunuz veya  astımınız varsa veveyaha önceden aspirin ve türevlerinden başka bir ilaç kullandığınızda astım atağı ve alerjik belirtiler görüldüyse; bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.;
 4. Şayet daha önceden geçirmiş olduğunuz kalp krizi veya felç, kanama ve pıhtılaşma bozukluğu, geçirmiş olduğunuz  mide ülseri veya mide kanaması  ile konjestif kalp yetmezliği, yüksek kan basıncı, yüksek tansiyon, astım, burunda  polip varlığı, düzensiz nöbetler, epilepsi, karaciğer  hastalığı, böbrek hastalığı  gibi vakıalardan herhangi birine sahipseniz; hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.
 5. Büyük ameliyatların hemen sonrasında veya her türlü ameliyat öncesinde kullanılmamalıdır.
 6. İlacın kullanımı sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları ve benzeri kalp ve dolaşın sorunlarının herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acil olarak hekiminize başvurmalısınız.
 7. Bypass ameliyatı öncesi ve sonrası ağrıları için kesinlikle kullanmak sakıncalıdır.
 8. Tedavi süresi esnasında hekiminize sormadan grip, soğuk algınlığı veya ağrıya karşı başka bir ilaç kullanmak sakıncalıdır. İlacın içeriği ile aynı olan birçok reçetesiz ilaç mevcuttur. Kullanmakta olduğunuz diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak asetilsalisilik asit, ibuprofen, ketoprofen veya naproksen içerip içermediğini öğrenmenizi öneriririz.
 9. 14 yaşından küçük çocuklarda kullanımı tavsiye edilmez.
 10. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

ENDOSETİN SUPOZİTUAR (fitil)’ın Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Dışkılamadan sonra ilacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz. Fitili baş ve işaret parmağıyla tutarak makata uygulayınız ve bir süre sırt üstü yatınız. Fitili uyguladıktan sonra bir müddet büyük tuvaletinizi yapmayınız.
 3. Yetişkin dozu, günde 1 ve 2 kez 1 er supozituar uygulanabilir. Bir tanesi  gece yatmadan önce uygulanır. Şayet gerekiyorsa ikincisi sabah uygulanır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Uygulama bölgesinde yanma, ağrı ve rahatsızlık hissi yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi: İndometazin
Ticari-Jenerik ismi: ENDOSETİN SUPOZİTUAR (fitil)

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.