ULTRALAN Pomad

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi Fluokortolon ve Fluokortolon kaproat olan ULTRALAN Pomad, vücutta kızarıklığa, şişliğe ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini azaltmaya yararlı bir kremdir. İltihap ve kaşıntı önleyici, iyileştirici ve kan damarlarını büzücü etkisi mevcuttur. Böcek sokmaları; 1. derece yanıklar; güneş yanıkları; dış çevrede bulunan maddelerle temas sonucu meydana gelen  deri iltihabı (kontakt dermatit); sedef hastalığı; kaşıntılı el ve ayak derisi iltihabı (dishidrotik egzama); sürekli kaşınmaya bağlı egzama (nörodermit); varisler ile ilişkili görülen egzama; metal para veya disk şeklindeki iltihaplı yaralarla ayırt edilen deri iltihabı (diskoid egzama);  çocuk egzaması; meslek egzaması; anal egzama; yüz, saçlı deri ve vücudun üst kısımlarında görülen fakat nedeni belli olmayan iltihaplı ve kaşıntılı cilt hastalığı (unna hastalığı); deri, ağız içi veya cinsel organlarda görülen tepesi yassı, parlak ve mor renkli  kabarcıklardan meydana gelen döküntülerle belirgin deri hastalığı (liken); çoğu zaman astım ve saman nezlesi ve benzeri diğer alerjik rahatsızlıkları olanlarda görülen, yanaklarda bazen gövde ve kollara da yayılan  kırmızımsı renkli deri tahrişi görünümde kendini gösteren Atopik dermatit tedavisinde uygulanır.

ULTRALAN Pomad  Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. İltihap ve kaşıntı önleyici, iyileştirici ve kan damarlarını büzücü etkisi mevcuttur.
 3. Bu ilaç bakteri, mantar ve virüsten kaynaklanan cilt enfeksiyonlarını tedavi etmemektedir.
 4. İlacı gözlerinize ve ağzınıza temastan kaçınmalısınız. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 5. Tedavi edilen bölgeyi hava almayacak biçimde kapatmayınız veya bandajlamayınız. Şayet bir çocuğun bebek bezi bölgesi tedavi ediliyorsa sıkı ve dar bezler kullanmak sakıncalıdır. Tedavi edilen bölgeyi sarmak, cildin emdiği ilaç miktarını artırabilir.
 6. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymemelisiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giymelisiniz. Tedavi edilen yer ayaklarınız ise pamuklu çorap, sandalet  ve hava dolaşımını sağlayabilecek ayakkabılar giyiniz. Genellikle ayaklarınızı kuru tutunuz.
 7. İlacı kullanmaya başladıktan sonra belirtilerinizde iyileşme görülmez veya daha kötüleşirse doktor ile görüşünüz.
 8. Süt çocukları ve 4 yaşına kadar olan çocuklarda bebek bezi bölgesi tedavi ediliyorsa, 3 haftadan daha fazla kullanılmamalıdır.
 9. İlacı kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate almanız gerekir. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 10. Şayet virüs kaynaklı herhangi bir türde cilt enfeksiyonu (uçuk, su çiçeği, çiçek hastalığı gibi); ağız çevresinde kırmızı kabarcıklarla belirgin iltihabi bir deri hastalığı, gül hastalığı veya aşı sonrası görülen deri reaksiyonlarınız varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 11. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe neden olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız.
 12. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

ULTRALAN Pomad’ın Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz. Parmağınızla  ufak miktarda aldığınız ilacı ince bir tabaka halinde ilgili bölgeye yayıp hafif hareketlerle cilde yediriniz. Üzerini hava almayacak biçimde kapatmayınız veya bandajlamayınız. Gerekli görüldüğünde kapalı pansuman uygulanabilir. Pansuman 24 saatin üzerinde olmamak kaydıyla uzun süre kalmalıdır. Şayet tedavi uzun sürecekse 12 saatte bir değiştirilmelidir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Ağız çevresinde kırmızı kabarcıklarla beraber görülen iltihabi bir deri hastalığı (perioral dermatit) meydana gelirse ilacın kullanımını durdurup, en yakın sağlık kuruluşundan yardım almanız gerekir.
 3. Ciltte yanma ve kızarıklık oluşumu, aşırı derecede kıl oluşumu ve ciltte çizgilenme meydana gelmesi ve benzeri geçici ve hafif  yan etkiler de görülebilir.

Etken Maddesi: Fluokortolon ve Fluokortolon kaproat

Ticari-Jenerik ismi:  ULTRALAN Pomad

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.