TRIANSERIL Kapsül

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi Triamteren, Hidroklorotiyazit olan TRIANSERIL  Kapsül, vücuttaki fazla tuz, vücutta su tutulumuna neden olduğundan  tuzun, vücut tarafından emilimini engeller ve potasyum seviyesinin çok fazla düşmemesini temin eder. Çok güçlü bir idrar söktürücü ve ödem giderici bir preparattır. Konjestif kalp yetmezliğine bağlı ödem; karaciğer sirozuna bağlı karında şişlik ve ödem, çeşitli ilaçların neden olduğu ödem ve hafif ve orta şiddetteki yüksek tansiyon (hipertansiyon) rahatsızlıklarının tedavisinde uygulanır.

TRIANSERIL  Kapsül Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Çok güçlü bir idrar söktürücü ve ödem giderici bir preparattır. Konjestif kalp yetmezliğine bağlı ödem; karaciğer sirozuna bağlı karında şişlik ve ödem, çeşitli ilaçların neden olduğu ödem ve hafif ve orta şiddetteki yüksek tansiyon (hipertansiyon) rahatsızlıklarının tedavisinde uygulanır.
 3. Tedaviniz sürecinde, potasyum takviyeleri ve tuz türevleri kullanmaktan kaçınmalısınız.
 4. Ağır derecede karaciğer işlev bozukluğunuz ve böbrek işlev bozukluğunuz varsa veya şeker hastalığına bağlı olarak gelişen böbrek hastalığınız veya potasyum takviyesi alıyorsanız, kan kalsiyum düzeyiniz yüksekse (hiperkalsemi),  Addison hastalığınız varsa (güçsüzlüğe, kilo kaybına ve kandaki hormonlarda eksikliğe neden olan böbreküstü bezlerinin iyi çalışmaması durumu), tedavi olmanıza rağmen kan tahlillerinde  potasyum seviyesinin çok yüksek olması ve çok düşük olması vakıalarından herhangi biri var ise bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 5. Şayet herhangi bir bir ameliyat olmanız gerekiyorsa, bu ilacı kullandığınız süreyi, ameliyattan belirli bir süre önce cerrahınıza  söylemelisiniz. İlacı kullanmayı belirli bir süre durdurmanız gerekebilir.
 6. Şayet idrar yapamıyorsanız bu ilacı kesinlikle kullanmak sakıncalıdır.
 7. Bu ilacı yüksek tansiyon için kullanıyorsanız, durumunuzu iyileştirdiğinden emin olmanız için tansiyonunuzu belirli aralıklarla kontrol ettirmelisiniz. Kendinizi iyi hissetseniz bile ilacın kullanımını bırakmamalısınız ve devam ediniz. Çünkü yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 8. Karaciğer hastalığı, kalp hastalığı, diyabet(şeker hastalığı), gut (damla hastalığı), başka bir tansiyon ilacı kullanımı veya sülfonamid grubu ilaçlara alerji rahatsızlıklarınız  var ise veya yaşlı ve ağır hastaysanız veya pankreas iltihabınız  veya Addison hastalığınız varsa (güçsüzlüğe, kilo kaybına ve kandaki hormonlarda eksikliğe neden olan böbreküstü bezlerinin iyi çalışmaması durumu)  bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 9. İlacın zararlarının olup olmadığını anlamak için düzenli olarak  kan testleri yaptırmanız gereklidir. Böbrek ve karaciğer fonksiyonlarını da kontrol ettirmelisiniz.
 10. Tedavi sırasında daha sık idrar yapacağınızdan su kaybına uğramamak için bol sıvı tüketmelisiniz.
 11. İlacın etkisi alındıktan 1 saat sonra başlar, 6-8 saat devam eder.
 12. Bu ilacı kullanımınız sırasında alkol kullanmaktan kaçınmalısınız. Çünkü alkol ilacın olası yan etkilerini artırabilir ve tansiyonunuzu daha da düşürebilir.
 13. Hamilelerde ve emzirme dönemlerinde hekimi bilgilendirmeden bu ilacı kesinlikle kullanmak sakıncalıdır. Hamilelerde kullanılmamalıdır. Anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

TRIANSERIL  Kapsül’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Her tableti bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Tercihen aç veya tok karnına da alabilirsiniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Kalp atışlarında düzensizlik, bayılacakmış ve benzeri hissetme, istem dışı kasılmalar (nöbet), kansızlık (anemi), ciltte ve gözlerde sarılık, uyuşukluk, huzursuzluk hissi, halsizlik,  kas ağrısı, ağız kuruluğu, susuzluk, normalden az idrar yapma veya hiç yapamama gibi yan etkilerde acil yardım için hekiminize başvurmalısınız.

Etken Maddesi:   Triamteren, Hidroklorotiyazit

Ticari-Jenerik ismi:  TRIANSERIL  Kapsül

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.