PROBLOK Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Metoprolol tartarat olan PROBLOK Tablet, kalbi ve dolaşımı etkileyerek çalışır. Yüksek tansiyon (hipertansiyon) iyileştirilmesi;  kalp krizi iyileştirilmesi ve engellenmesi;  anjina (göğüs ağrısı) tedavisinde uygulanır.

PROBLOK Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Bu ilaç, kalbi ve dolaşımı etkileyerek çalışır. Yüksek tansiyon (hipertansiyon) iyileştirilmesi;  kalp krizi iyileştirilmesi ve engellenmesi;  anjina (göğüs ağrısı) tedavisinde uygulanır.
 3. Şayet bu ilacı yüksek tansiyon iyileştirilmesi  için kullanıyorsanız, iyileşme kaydettiğinizi düşünseniz bile ilacı kullanmaya devam ediniz. Çünkü yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 4. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettirmeniz gereklidir.
 5. Bu ilacın kullanımını hekiminize sormadan bırakmamalısınız ve doz atlaması yapmayınız. Çünkü ilacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir.
 6. İlacınızı düzenli bir biçimde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 7. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi biçiminin sadece bir parçasıdır. Diyet, ilaç tedavinize, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı biçimde uymalısınız.
 8. Şayet herhangi bir ameliyat olma durumu varsa, ameliyattan belli bir süre önce bu ilacı tam olarak ne kadar kullandığınızı cerrahınıza bildiriniz. İlacı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 9. Şayet  böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, diyabet (şeker hastalığı), konjestif kalp yetmezliği, tansiyonun çok düşük olması durumu, astım, bronşit, amfizem, depresyon, tiroid düzensizliği, çizgili kas zayıflığı gibi rahatsızlıklarınız var ise bu ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir.. Bu ilacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyulabilir.
 10. Bu ilacı kullanımınız sırasında alkol kullanmaktan kaçınmalısınız. Çünkü alkol ilacın olası yan etkilerini arttırabilir.Uyuklama, baş dönmesi ve tansiyonunuzu daha da düşürebilir.
 11. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Şayet araç veya makine kullanmak ve benzeri dikkat gerektiren etkinliklerde bulunacaksanız , dikkatli olmanız gereklidir.
 12. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde bu ilacı hekiminize sormadan  kullanmak sakıncalıdır.

PROBLOK Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su  ile beraber  almanız gerekir.  Tercihen yemek sırasında veya yemekten hemen sonra almanız gerekir. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Kalp atışlarında düzensizlik ve yavaşlama, kalp yetmezliği, nefes darlığı, depresyon, ellerde ve ayaklarda soğukluk hissi, ayak bilekleri ve ayaklarda şişlik, mide bulantısı, mide ağrısı, düşük ateş, baş dönmesi hissi, bayılma, kolay kanama ve çürük oluşumu, iştah kaybı, koyu idrar, kil renkli dışkı ve sarılık ve benzeri vakıalardan herhangi birine sahipseniz ilacın kullanımını durdurup, tıbbi yardım için  acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Metoprolol tartarat

Ticari-Jenerik ismi: PROBLOK Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.