TRH FERRİNG IV enjeksiyonluk çözelti içeren ampul

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Protirelin olan TRH FERRİNG IV enjeksiyonluk çözelti içeren ampul, beyin tabanında  bulunan ve hormon üreten bir bez olan hipofiz bezi ile boyunda bulunan  hormon üreten bir bez olan tiroid bezi fonksiyonlarının incelenmesinde kullanılan bir preparattır. Sentetik tirotropin salıcı hormondur.

TRH FERRİNG IV enjeksiyonluk çözelti içeren ampul Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Beyin tabanında  bulunan ve hormon üreten bir bez olan hipofiz bezi ile boyunda bulunan  hormon üreten bir bez olan tiroid bezi fonksiyonlarının incelenmesinde kullanılan bir preparattır.
 3. Şayet  kalp damar tıkanıklığı (enfarktüs) hastalığınız veya göğüs ağrısı (angina pektoris) hastalığınız varsa veya motor (hareketi sağlayan) sinirlerin uyarılara karşı hassasiyetinin artması (spazmofili),  hava yollarının ciddi derecede tıkanması vakıalarından herhangi biri varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize sorun hakkında bilgi veriniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 4. Şayet kalp ritm bozukluğunuz veya iskemik (yeterli kan gitmemesi durumu) kalp hastalığınız varsa veya hipofizde (beyinde hormon salgılayan bez) büyük tümörlerin varlığı, sara (epilepsi), astım veya tiroid bezinin fazla çalışması (hipertiroidizm) durumunda tiroid baskılayıcı tedavi yapılmışsa,  tiroid (boyunda yer alan ve hormon salgılayan bez) bezinin fazla salgı yapması vakıalarından herhangi biri var ise bu ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu bildirmelisiniz. ilacınızı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamaların ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 5. Bazı hastalarda TSH sekresyonu gecikebilir ve pik değerleri ancak 1-2 saat sonra elde edilebilir. Bu ve benzeri vakıalarda test tekrarlanmalıdır. Ancak testin tekrarı, ilk testten sonra en erken 14 gün sonra yapılmalıdır.
 6. Tirotropin kan düzeyinin düzensiz olmasından dolayı başlangıç değeri ve karşılaştırma değerleri saat 9.00 ile 17.00 arasında saptanmalıdır. Bu zaman aralığında tirotropin kan konsantrasyonunun önemli derecede değişim göstermesi beklenmez.
 7. Tiroid hormonları bu ilaç kullanılmadan 24 saat önce kesilmelidir.
 8. Hamilelerde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı  kullanmak sakıncalıdır.

TRH FERRİNG IV enjeksiyonluk çözelti içeren ampul’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Bu ilaç  toplar damar içine TRH testi uygulamasında uygulanır.

 Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Sıcak basması, baş dönmesi, baş ağrısı, acıkma, idrara çıkma ihtiyacı, ağız kuruluğu ve karın ağrısı ve benzeri yan etkiler görülebilir.

Etken Maddesi: Protirelin

Ticari-Jenerik ismi: TRH FERRİNG  IV enjeksiyonluk çözelti içeren ampul

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.