Elocon Losyon

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Mometazon furoat  olan Elocon Losyon, vücutta kızarıklığa, şişliğe ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini azaltmaya yararlı ve cilt üzerine uygulanan bir preparattır. Saçlı deri ve diğer kıllı bölgelerdeki psoriasis-sedef hastalığı ve seboreik dermatit (saçlı deri, kaş, göz kapakları, kulak, göğüs ortasında ve vücudun diğer bölgelerinde kırmızı, pullu, kaşıntılı döküntü) tedavisinde etkilidir. Bu tür iltihaplı deri hastalıklarına bağlı kaşıntıyı ve iltihap belirtilerini ortadan kaldırmak için uygulanır.

Elocon Losyon Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Saçlı deri ve diğer kıllı bölgelerdeki psoriasis-sedef hastalığı ve seboreik dermatit (saçlı deri, kaş, göz kapakları, kulak, göğüs ortasında ve vücudun diğer bölgelerinde kırmızı, pullu, kaşıntılı döküntü) tedavisinde etkilidir.
 3. Tedavi edilen bölgeyi hava almayacak biçimde kapatmayınız veya bandajlamayınız.
 4. Şayet bir çocuğun bebek bezi bölgesi tedavi ediliyorsa sıkı ve dar bezler kullanmak sakıncalıdır. Tedavi edilen bölgeyi sarmak, cildin emdiği ilaç miktarını artırabilir.
 5. Bu ilaç mantar ve virüs kaynaklı cilt rahatsızlıklarını tedavi etmez.
 6. İlacı kullanmaya başladıktan sonra mantar, bakteri veya virüs enfeksiyonu rahatsızlıkları görülürse mutlaka hekimi bilgilendirmeniz gereklidir.
 7. Şayet şeker hastalığınız var ise hekiminize  sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Çünkü ilacın emilimi kandaki ve idrardaki şeker seviyesini yükseltebilir.
 8. Şayet, herhangi bir ilacı alerji durumu veya herhangi bir tür cilt enfeksiyonunuz varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildiriniz.
 9. İlacın kullanımına başladıktan 2 hafta içinde belirtilerinizde iyileşme görülmüyorsa veya bakteri, mantar veya virüs enfeksiyonu belirtileri varsa hekiminize müracaat etmelisiniz.
 10. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için, ilacınızı düzenli bir biçimde kullanınız.
 11. Uzun süreli kullanımda, ilacın zararlı etkilerinin olup olmadığından emin olabilmek için, kan tahlilleri yapılması gerekebilir.
 12. Geniş cilt yüzeyine uygulamayınız.
 13. Teşhis edilmemiş cilt hastalıklarında kullanmak sakıncalıdır.
 14. Gözünüze temastan kaçınmalısınız. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 15. 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 16. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

Elocon Losyon’un Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Tedavi edilecek bölgeyi temizleyiniz. Saçlı deri bölgesi dahil, hastalıklı bölgeye günde bir kaç damla damlatıp hafif hareketlerle cilde yediriniz. Üzerini hava almayacak biçimde kapatmayınız veya bandajlamayınız.

 

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

Etken Maddesi: Mometazon furoat
Ticari-Jenerik ismi:  Elocon Losyon

Elocon Losyon Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Elocon-Losyon-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.