TAMOL COLD Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Parasetamol, Dekstometorfan hidrobromür, Psödoefedrin hidroklorür olan  TAMOL COLD Tablet, öksürük  azaltıcı ve kesici, üst solunum yollarında tıkanıklık giderici, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir preparattır. Öksürüğün sıklığını ve şiddetini azaltır, üst solunum yollarındaki mukozanın şişkinliğini azaltarak üst solunum yollarını açar, beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek ateşi düşürücü ve ağrıyı keser. Grip ve soğuk algınlığı, yutak iltihabı, sinüzit ile beraber görülen burun akıntısı,burun tıkanıklığı ve üst solunum yollarındaki ödemin tedavisinde, öksürüğün sıklığının, şiddetinin azaltılmasında ve boğaz ağrısı, baş ağrısı, ateş, üşüme, vücut kırıklığı ve kas ağrılarının tedavisinde uygulanır. Kullanımı 12 yaş üzeri çocuklar, gençler ve yetişkinler içindir.

 

TAMOL COLD Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Grip ve soğuk algınlığı, yutak iltihabı, sinüzit ile beraber görülen burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşırık, boğaz ağrısı, baş ağrısı, ateş, vücut kırıklığı ve kas ağrılarının tedavisi için uygulanır.
 3. Şayet günde 3 kadehten fazla alkol tüketiyorsanız veya alkol kaynaklı karaciğer hastalığınız varsa kullanmak sakıncalıdır.
 4. Şiddetli karaciğer veya, böbrek yetmezliğiniz varsa  veya epilepsi (sara), yüksek tansiyon (yüksek kan basıncı), kalp hastalığı, tiroid bozukluğu, şeker hastalığı (diyabet), prostat büyümesi ve benzeri rahatsızlıklardan herhangi biri varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize sorun hakkında bilgi veriniz.
 5. Şayet koroner kalp yetmezliğiniz varsa veya epilepsi (sara) hastasıysanız veya yüksek tansiyonunuz (hiper tansiyon) varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 6. Şayet son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait başka bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Şayet MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden kullanırsanız, yaşamsal tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 7. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınmalısınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 8. İlacın sakinleştirici etkisi mevcuttur.  Araç veya makine kullanmak ve benzeri uyanık ve zinde olmayı gerektiren etkinliklerde  çok dikkat etmelisiniz.
 9. 12 yaş altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 10. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

TAMOL COLD Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir.

 

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Bulantı, kusma, hazımsızlık, karın ağrısı, gaz, kabızlık, baş dönmesi, sersemlik ve uyku hali, uyuşukluk, ağız kuruluğu, terleme, bulanık görme, cilt döküntüsü  ve üst solunum yolu enfeksiyon belirtileri yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi: Parasetamol, Dekstometorfan hidrobromür, Psödoefedrin hidroklorür

Ticari-Jenerik ismi: TAMOL COLD Tablet

TAMOL COLD Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

TAMOL COLD Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.