GRIBO COLD Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  İbuprofen, Psödoefedrin hidroklorür olan GRIBO COLD Tablet, iltihap ve ağrıya neden olan hormonları azaltarak iltihabı önler, burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) mukozanın şişkinliğini azaltarak üst solunum yollarını açar, ateşi düşürür ve ağrıyı keser. Grip, soğuk algınlığı, yutak iltihabı, sinüzit ve benzeri üst solunum yolu enfeksiyonları ile beraber görülen  burun tıkanıklığı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, ateş ve vücut ağrılarının tedavisinde uygulanır.  Kullanımı 12 yaş üstü çocuklar, gençler ve yetişkinler içindir.

GRIBO COLD Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Grip, soğuk algınlığı, yutak iltihabı, sinüzit ve benzeri üst solunum yolu enfeksiyonları ile beraber görülen  burun tıkanıklığı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, ateş ve vücut ağrılarının tedavisinde uygulanır.
 3. 5 günden fazla kullanılmamalıdır.
 4. Şikayetlerinizle ilgili belirtilerin 3 günden fazla sürmesi veveyaha da kötüye gitmesi veya yenilerinin ortaya çıkması vakıalarında hekiminize müracaat etmelisiniz.
 5. Diğer ağrı kesiciler ile beraber kullanmak sakıncalıdır.
 6. Kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme ve benzeri riskler meydana çıkarabilir.Siyah, kanlı veya katranımsı dışkı ve kanlı öksürük veya kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.
 7. Kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım sorunlarını arttırmaktadır. İlacın kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 8. Tedaviniz sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları ve benzeri kalp ve dolaşım sorunlarının herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acil olarak hekiminize başvurmalısınız.
 9. Bypass ameliyatı öncesi ve sonrası  kesinlikle kullanmak sakıncalıdır.
 10. İlacın kullanımı sırasında yaşlı hastalarda mide ve bağırsaklarda kanama riski daha fazladır.
 11. Şayet daha önceden geçirmiş olduğunuz kalp krizi ve felç , kanama ve pıhtılaşma bozukluğu, geçirmiş olduğunuz  mide ülseri veya mide kanaması  ile konjestif kalp yetmezliği, yüksek kan basıncı, yüksek tansiyon, astım, burunda  polip varlığı, düzensiz nöbetler, epilepsi, karaciğer  hastalığı, böbrek hastalığı ve son iki hafta içerisinde MAO  inhibitörü kullanımı gibi vakıalarda hekimi bilgilendirmeden bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 12. İlacı kullanırken hekiminize sormadan grip, soğuk algınlığı veya ağrıya karşı başka bir ilaç kullanmak sakıncalıdır. İlacın içeriği ile aynı olan birçok reçetesiz ilaç mevcuttur. Bunun için kullanmakta olduğunuz diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak asetilsalisilik asit, ibuprofen, indometasin, meloksikam, piroksikam, ketoprofe veya naproksen içerip içermediğini öğrenmenizi öneriririz.
 13. Şayet kalp krizi ve felç ve benzeri vakıalardan korunmak üzere kullandığınız aspirin ve türevlerini kullanıyorsanız bu ilacı kullanmaktan kaçınmalısınız. Çünkü bu ilaç aspirin ve türevlerinin kalp ve damarlarınız üzerindeki koruyucu etkisini azaltabilir.
 14. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 15. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınmalısınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 16. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

GRIBO COLD Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir.  İlacın midede  yol açabileceği tahrişi azaltabilmek amacıyla yemeklerle beraber veya sütle beraber almanız önerilir. 5 günden fazla kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir.
 2. Mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, sersemlik hissi, ağız kuruluğu, sinirlilik ve uykusuzluk yaygın görülen yan etkilerdir.

Etken Maddesi:  İbuprofen, Psödoefedrin hidroklorür

Ticari-Jenerik ismi: GRIBO COLD Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.