RUPAFIN 10 mg Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Rupatadin Fumarat olan RUPAFIN 10 mg Tablet, vücutta, doğal bir  histaminin neden olduğu ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı ve benzeri alerjik belirtilerin tedavisinde etkili bir antihistaminiktir. 12 yaş ve üzeri hastalarda kronik kurdeşen; kurdeşenin neden olduğu kaşıntı ve şişlik;  alerjik kaşıntılar; alerjik diğer deri hastalıkları; mevsimsel alerjik nezle (saman nezlesi) veya yıl boyu süren alerjik nezle belirtileri olan gözlerde ve burunda kaşıntı, gözlerde sulanma, hapşırma ve burun akıntısı ve benzeri  belirtilerin tedavisinde uygulanır.

RUPAFIN 10 mg Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. 12 yaş ve üzeri hastalarda kronik kurdeşen; kurdeşenin neden olduğu kaşıntı ve şişlik;  alerjik kaşıntılar; alerjik diğer deri hastalıkları; mevsimsel alerjik nezle (saman nezlesi) veya yıl boyu süren alerjik nezle belirtileri olan gözlerde ve burunda kaşıntı, gözlerde sulanma, hapşırma ve burun akıntısı ve benzeri  belirtilerin tedavisinde uygulanır.
 3. Şayet herhangi bir ilaca alerji durumu varsa veya karaciğer yetmezliğiniz veya böbrek yetmezliğiniz varsa veya kalp hastalığınız, kanınızda potasyum seviyesi düşükse, kalp atım hızınız yavaşsa, ergenlik döneminde iseniz veya 65 yaşın üstündeyseniz  bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu hekiminize bildirmelisiniz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 4. Tedaviniz sırasında greyfurt  ve greyfurt suyu tüketmeyiniz. Greyfurt ve greyfurt suyu bu ilaçla etkileşime girebilir ve olası tehlikeli etkilere neden olabilir.
 5. Laktoz içermektedir. Şayet doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı tolerans bozukluğunuz olduğu söylenmişse, ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz.
 6. Ketokonazol (mantar tedavisinde kullanılan bir ilaç) ve eritromisin (antibiyotik) ile beraber bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 7. İlaç kullanımına hastalık belirtilerinde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse acil olarak doktor ile görüşmelisiniz.
 8. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozacak yan etkilere sahiptir. Araç veya makine kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 9. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

RUPAFIN 10 mg Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Önerilen doz günde 1 defa 1 tablettir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, burun kanaması, huzursuzluk hissi, kas, bel ve eklem ağrısı ve benzeri yan etkilerde, tıbbi yardım için acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz. Bunlar çok seyrek görülen yan etkilerdir.
 3. Baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik, sersemlik, dikkat dağınıklığı,  iştah artışı, ağız kuruluğu, yüksek ateş, boğaz ağrısı, midede rahatsızlık hissi veya göğüste yanma, ishal veya kabızlık, deride kızarıklık yaygın görülen yan etkilerdir.

Etken Maddesi:  Rupatadin Fumarat

Ticari-Jenerik ismi: RUPAFIN 10 mg Tablet

RUPAFIN Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

RUPAFIN-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.