İnfex Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi  Sefpodoksim proksetil olan İnfex Film Tablet, vücuttaki bakterilerle mücadele ederek , ağır ve yaşamsal türdeki enfeksiyonlar da dahil olmak üzere bir çok farklı türdeki bakteriyel enfeksiyonu tedavi edici bir antibiyotiktir. Solunum yolu (bademcik iltihabı, yutak iltihabı, akut sinüzit, sadece çocuklarda orta kulak iltihabı, akut bronşit, zatürre,  KOAH alevlenmesi) enfeksiyonları,  idrar yolu (idrar kesesi-idrar kanalı iltihabı, böbrek iltihabı) enfeksiyonları, bel soğukluğu (gonore)  ve deri ve yumuşak doku  enfeksiyonlarının (apse, çıban, yara enfeksiyonu, kıl kökü iltihabı gibi) tedavisinde uygulanır.

İnfex Film Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Solunum yolu (bademcik iltihabı, yutak iltihabı, akut sinüzit, sadece çocuklarda orta kulak iltihabı, akut bronşit, zatürre,  KOAH alevlenmesi) enfeksiyonları,  idrar yolu (idrar kesesi-idrar kanalı iltihabı, böbrek iltihabı) enfeksiyonları, bel soğukluğu (gonore)  ve deri ve yumuşak doku  enfeksiyonlarının (apse, çıban, yara enfeksiyonu, kıl kökü iltihabı gibi) tedavisinde uygulanır.
 3. Bu ilaç, soğuk algınlığı veya grip ve benzeri virüslerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmemektedir.
 4. Penisilin grubu antibiyotiklere karşı alerji durumu varsa veveyaha önce antibiyotik kullanımından dolayı şiddetli ishal geliştiyse bu ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu bildirmelisiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 5. Şayet böbrek hastalığı veya diyaliz iyileştirilmesi görüyorsanız veya  kolit-kalın bağırsak iltihabı hastalığınız var ise bu ilacı kullanmadan önce mutlaka hekimi bilgilendirmeniz gereklidir. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 6. Bu ilaç laktoz içermektedir. Şayet daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı tolerans bozukluğunuz olduğu söylenmişse, ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz.
 7. İlacın kullanımından sonra 2-3  herhangi bir antiasit veya ülser tedavisinde kullanılan ranitidin ve simetidin ve benzeri ilaçlar kullanmak sakıncalıdır.
 8. İlacı kullanırken  iyileşme kaydettiğinizi düşünseniz bile hekimin tavsiye ettiği ya da ilaç prospektüsünde yazan zaman ve süre kadar kullanmanız gerekiyor. Çünkü enfeksiyonun tamamen temizlenmeden de rahatsızlıklarınızda  iyileşmeler görülebilir.
 9. İlacın kullanımı ishale neden olabilir.  Şayet sulu ve kanlı ishaliniz var ise acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.
 10. Hamilelerde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır. İlacın hamilelikte kullanılması tavsiye edilen bir ilaç değildir. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

İnfex Film Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Tercihen yemeklerle beraber veya yemeğin hemen öncesinde alabilirsiniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Kalp ritminde hızlılık, kanlı ve sulu ishal, öksürük, göğüs sıkışması, solunum sorunları, soluk ve sararmış cilt, bilinç bulanıklığı, halsizlik güçsüzlük, yüksek ateş, grip belirtileri, iştah kaybı, kaşıntı, koyu renkli idrar, kil renkli dışkı, kolay kanama ve çürük oluşumu, normalden az idrar yapma veya hiç yapamama, artan susuzluk, iştah kaybı  gibi yan etkilerde ilacın kullanımını durdurup, derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.

 

 

Etken Maddesi: Sefpodoksim proksetil

Ticari-Jenerik ismi: İnfex Film Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.