Biteral 500 mg Film Kaplı Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Ornidazol olan Biteral 500 mg Film Kaplı Tablet, vücuttaki bakteriler ve parazitlerle mücadele ederek , bakteri ve parazitlerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir.  Cerrahi operasyon sonucu meydana gelen yara enfeksiyonları; kadın üreme organları ile ilgili enfeksiyonlar, karın içinde meydana gelen enfeksiyonlar (karın zarı iltihaplanması); karaciğer, böbrek ve dalak ve benzeri birtakım iç organlarda görülen enfeksiyonlar; ince bağırsaklar ile ilgili enfeksiyon (crohn hastalığı gibi); septisemi; menenjit;  üreme ve boşaltım sistemi enfeksiyonları (vajinada kaşıntı ve kirli akıntı ile belirgin enfeksiyon ve erkeklerde ise prostat iltihabı gibi) rahatsızlıklarını tedavi edici bir preparattır.

Biteral 500 mg Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücuttaki bakteriler ve parazitlerle mücadele ederek, bakteri ve parazitlerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir.
 3. İlacın kullanımı ishale neden olabilir. İlacı kullanırken aşırı sulu ve kanlı ishaliniz varsa bu yeni bir enfeksiyon belirtisi olabilir. İshali durdurmak için başka bir ilaç kullanmak sakıncalıdır, derhal hekiminize başvurup, acil yardım isteyiniz.
 4. Soğuk algınlığı veya grip ve benzeri virüslerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmemektedir.
 5. İlacın kullanımının vücudunuza zararlı etkilerinin olup olmadığını anlamak için düzenli aralıklarda kan tahlilleri yaptırınız. Karaciğer fonksiyonlarınızı da test ettiriniz.
 6. Herhangi bir ilaca karşı alerji durumu varsa veya merkezi sinir sistemi ile ilgili bir hastalık (epilepsi gibi) veya diyaliz iyileştirilmesi görüyorsanız  veya kanla ilgili bir hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu hekiminize bildirmelisiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacınızı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 7. İlacı kullanırken kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile hekimin verdiği kullanma süresini dikkate almak zorundasınız. Çünkü enfeksiyon vücudunuzdan tamamen temizlenmeden de belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir. Enfeksiyonun tamamen temizlenmesi için ilacınızı hekimin önerdiği süre boyunca kullanınız.
 8. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araç veya makine kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 9. Hamilelik şüphesi veya hamilelik döneminin ilk üç ayında iseniz veya bebek emziriyorsanız  bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Doğmamış bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Biteral 500 mg Film Kaplı Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber yemeklerden sonra tok karnına almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2.  Mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, nefes almada zorluk, uyku hali ve deri döküntüsü ve benzeri yan etkilerden herhangi biri görüldüğünde hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Ornidazol

Ticari-Jenerik ismi: Biteral 500 mg Film Kaplı Tablet

Biteral 500 mg Film Kaplı Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Biteral-500-mg-Film-Kaplı-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.