RETROVIR Flakon

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Zidovudin olan  RETROVIR Flakon, HIV hücrelerinin vücutta üremesini önleyen bir preparattır. AIDS hastalığına sebep olan HIV enfeksiyonu iyileştirilmesi ile ilgilidir.

RETROVIR Flakon Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. HIV hücrelerinin vücutta üremesini önleyen bir preparattır. AIDS hastalığına sebep olan HIV enfeksiyonu iyileştirilmesi ile ilgilidir.
 3. Bu ilacın kullanımı sırasında bazı kişilerde laktik asidoz durumu gelişmiştir. Laktik asidoz belirtileri ile kendini gösteren  güçsüzlük, halsizlik, artan uykusuzluk, düşük kalp hızı, üşüme hissi, kas ağrısı, nefes darlığı, mide ağrısı, baş dönmesi hissi ve bayılma ve benzeri rahatsızlıklardan  herhangi birine  sahipseniz acil olarak hekimi arayınız veya bir sağlık kuruluşunun acil servisinden  yardım isteyiniz.
 4. Bu ilacın kullanımı, korumasız seks veya iğnelerin paylaşılması gibi yollarla HIV enfeksiyonunu başkasına bulaştırmanızı engellemiyecektir. Cinsel ilişki sırasında HIV enfeksiyonunu bulaştırmamanız için güvenli metodlar (kondom, spremisid gibi) kullanmalısınız. Partnerinizle korumasız cinsel ilişkiye girmemelisiniz ve etrafınızdakilerle  iğne, traş bıçağı veya diş fırçası paylaşımı yapmamalısınız.
 5. Hepatit B hastalğınız varsa  ilacın alımını durdurduktan  sonraki birkaç ay karaciğer fonksiyonlarınızı  hekiminize kontrol ettirmelisiniz. Çünkü aylar sonra bile karaciğerde semptomlar gelişebilir.
 6. Bu ilaç vücudunuzda  enfeksiyonlarla  mücadele eden kan hücrelerini azaltabilir. Bu  durum bir yaralanma sırasında kolay kanama meydana getirir. Böylece etrafınızdaki hasta kişilerden daha kolay hastalık kapabilme riski oluşur. Bunun için düzenli olarak kan tahlili yaptırmalısınız.
 7. Bu ilacın kullanımının karaciğer üzerinde ağır ve ölümcül etkileri mevcuttur. Şayet ilacın kullanımı sırasında, mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, düşük ateş, ishal, kil renkli dışkı, koyu idrar ve sarılık (yüzde ve gözlerde sarılık) ve benzeri karaciğer hastalığı belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.
 8. Şayet pankreas iltihaplanması, kaslarda problem, karaciğer hastalığı ve böbrek hastalığınız var ise  hekimi bilgilendirmeden bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 9. Tedaviniz sürecinde alkol kullanmak sakıncalıdır. Alkol karaciğerde hasar oluşma riskini arttırır.
 10. Bu ilacın, durumunuzu  iyileştirip iyileştirmediğinden emin olabilmek için belirli aralıklarla kan tahlilleri yapılması gereklidir. Ek olarak karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 11. İlacınızı düzenli bir biçimde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 12. HIV enfeksiyonlu veya AIDS iseniz hamilelik döneminde gerektiği biçimde tedavi olmazsanız, doğmamış bebeğe zarar verebilir.  Emzirme döneminde ise kesinlikle bebek emzirmeyiniz. Bebek HIV olarak doğmasa bile bebeğe emzirme yoluyla HIV enfeksiyonu bulaşabilir.

RETROVIR Flakon’un Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Bu ilaç damar içine infüzyon yoluyla uygulanır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Kalp altışlarında artış ve düzensizlik, solunum problemleri, mide ağrısı, mide bulantısı ve kusma, kas ağrısı, güçsüzlük, halsizlik, kol ve bacaklarda hissizlik veya soğukluk hissi ve benzeri yan etkilerde tıbbi yardım için hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Zidovudin

Ticari-Jenerik ismi: RETROVIR Flakon

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.