IPRAVENT İnhalasyon İçin Aerosol

Endiksyon Bilgisi :

Etken maddesi Salbutamol, İpratropium olan  IPRAVENT İnhalasyon İçin Aerosol, akciğerlerdeki hava yollarını genişleterek, akciğerlere hava akışını rahatlatan  bir preparattır. Tıkanmayla ilgili solunum yolu hastalıklarında, amfizem ve kronik bronşitte dahil olmak üzere Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan  ve birden fazla bronş açıcı ilaca gereksinim duyulan hastaların tedavisinde uygulanır.

IPRAVENT İnhalasyon İçin Aerosol Kullananlar için Uyarılar :

  1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
  2. Tıkayıcı hava yolu hastalığı (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı -KOAH ) olan ve birden fazla bronş açıcı ilaca gereksinim duyulan hastaların tedavisinde uygulanır.
  3. Uygulama sırasında ilacın gözünüze kaçmamasına dikkat ediniz.
  4. Şayet yeterince kontrol altına alınamayan  şeker hastalığınız veya şiddetli kalp veveyamar hastalığınız varsa veya yakın zamanda geçirilmiş kalp krizi öyküsü,  tiroid bezinin aşırı çalışması, böbrek üstü bezi tümörü, yüksek göz içi basıncı (glokom),  idrar yapma problemi veya prostat büyümesi var ise; kullanmadan önce  sorun hakkında hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
  5. Atropin veya türevlerine alerji durumu varsa veya Hipertrofik obstrüktif kardiyomiyopati veya taşiaritmi denilen bir kalp hastalığınız varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
  6. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

IPRAVENT İnhalasyon İçin Aerosol’un Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

  1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
  2. Koruyucu kapağı çıkartınız. Her kullanımdan önce tüpü iyice çalkalayınız. Ok işareti ve tüpün tabanı yukarıya bakacak biçimde tutunuz. Soluğunuzu tam olarak veriniz ve tüpün ağızlık parçasını dudaklarınızın arasına yerleştiriniz. Derin bir soluk çekerken aynı anda ağzınızdan nefes almaya başlar başlamaz inhalerin üst kısmına bastırarak ilacın püskürtülmesini sağlayınız. Nefesinizi rahatça tutabildiğiniz kadar tutunuz ve ağızlığı ağzınızdan çıkarıp parmağınızı inhalerin üst kısmından çekiniz. Şayet doktorunuz bir puftan daha fazla doz almanızı söylediyse ikinci bir doz için yarım dakika bekleyiniz ve aynı işlemleri tekrarlayınız.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
  2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

Etken Maddesi: Salbutamol, İpratropium
Ticari-Jenerik ismi: IPRAVENT İnhalasyon İçin Aerosol

IPRAVENT İnhalasyon İçin Aerosol Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

IPRAVENT İnhalasyon İçin Aerosol Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.