Beloc Zok 25 mg Kontrollü Salımlı Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Metoprolol süksinat olan Beloc Zok 25 mg Kontrollü Salımlı Film Tablet, stres hormonlarının kalpteki etkisini azaltarak kalp atım hızının (nabzın) yavaşlamasını temin eder. Yüksek tansiyon (hipertansiyon)  ve göğüs ağrısının (anjina) önlenmesi ve tedavisinde; kalp krizi iyileştirilmesi ve  önlenmesinde ve aritmi tedavisinde uygulanır.

Beloc Zok 25 mg Kontrollü Salımlı Film Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Yüksek tansiyon (hipertansiyon)  ve göğüs ağrısının (anjina) önlenmesi ve tedavisinde; kalp krizi iyileştirilmesi ve  önlenmesinde ve aritmi tedavisinde uygulanır.
 3. Şayet bu ilacı yüksek tansiyon iyileştirilmesi  için kullanıyorsanız, iyileşme kaydettiğinizi düşünseniz bile ilacı kullanmaya devam ediniz. Çünkü yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 4. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettirmeniz gereklidir.
 5. Bu ilacın kullanımını hekiminize sormadan bırakmamalısınız ve doz atlaması yapmayınız. Çünkü ilacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir.
 6. İlacınızı düzenli bir biçimde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 7. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi biçiminin sadece bir parçasıdır. Diyet, ilaç tedavinize, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı biçimde uymalısınız.
 8. Şayet herhangi bir ameliyat olma durumu varsa, ameliyattan belli bir süre önce bu ilacı tam olarak ne kadar kullandığınızı cerrahınıza bildiriniz. İlacı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 9. Şayet  böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, diyabet (şeker hastalığı), konjestif kalp yetmezliği, tansiyonun çok düşük olması durumu, astım, bronşit, amfizem, depresyon, tiroid düzensizliği, çizgili kas zayıflığı gibi rahatsızlıklarınız var ise bu ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir.. Bu ilacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyulabilir.
 10. İlacı kullanımınız sırasında alkol kullanmaktan kaçınmalısınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini arttırabilir.Uyuklama, baş dönmesi artar ve tansiyonunuzu daha da düşürebilir.
 11. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Araç veya makine kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 12. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan  kullanmak sakıncalıdır.

Beloc Zok 25 mg Kontrollü Salımlı Film Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su  ile beraber  almanız gerekir.  Tercihen yemek sırasında veya yemekten hemen sonra almanız gerekir. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Kalp atışlarında yavaşlama, çarpıntı, ellerde ve ayaklarda soğukluk, baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik, mide bulantısı, kusma, ishal veya kabızlık, karın ağrısı ve halsizlik  yaygın görülen yan etkilerdir.

Etken Maddesi: Metoprolol süksinat

Ticari-Jenerik ismi:  Beloc Zok 25 mg Kontrollü Salımlı Film Tablet

Beloc Zok 25 mg Kontrollü Salımlı Film Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Beloc-Zok-25-mg-Kontrollü-Salımlı-Film-Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.