PRENORM MR Film Kaplı Tablet

PRENORM MR Film Kaplı Tablet neye iyi gelir?

Kullanımı :

Etken maddesi Metformin hidroklorür, Pioglitazon hidroklorür olan PRENORM  MR Film Kaplı Tablet, insüline bağımlı olmayan Tip 2 şeker  hastalığı (diyabet Tip 2)  bulunan hastalarda vücudun kendi ürettiği insülini daha iyi kullanmasını sağlayarak,  kandaki şeker seviyesini kontrol altına almaya yardımcı olur. İnsüline bağımlı olmayan Tip 2 şeker  hastalığı (diyabet Tip 2) durumunda diyet ve egzersiz ile beraber uygulanır. Yalnızca diğer diyabet ilaçları ile kontrol altına alınamayan hastalarda tek başına veya diğer diyabet ilaçları ile beraber uygulanır.

PRENORM MR Film Kaplı Tablet Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Yalnızca diğer diyabet ilaçları ile kontrol altına alınamayan hastalarda tek başına veya diğer diyabet ilaçları ile beraber uygulanır.
 3. Şayet diyabetik ketoasidoz durumuna sahipseniz bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 4. Alkol kullanma, çok fazla egzersiz yapma, aşırı stres ve öğün atlama ve benzeri vakıalar kan şekerinizin normalin altına düşmesine sebep olur. Bundan dolayı günlük yaşamınızda bunlara  dikkat etmeniz gereklidir.
 5. Aşırı susuzluk, açlık ve sık idrara çıkma vakıaları  kan şekeri seviyesinin çok fazla yüksekliğinin belirtileridir. Derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.
 6. Bu ilacın kullanımı sırasında bazı kişilerde laktik asidoz durumu gelişmiştir. Laktik asidoz belirtileri ile kendini gösteren  güçsüzlük, halsizlik, artan uykusuzluk, düşük kalp hızı, üşüme hissi, kas ağrısı, nefes darlığı, mide ağrısı, baş dönmesi hissi ve bayılma ve benzeri rahatsızlıklardan  herhangi birine  sahipseniz acil olarak hekimi arayınız veya bir sağlık kuruluşunun acil servisinden  yardım isteyiniz.
 7. Bu ilacın kullanımı kalp sorunları  riskini arttırmaktadır. Buna karşın şeker hastalığınızı tedavi ettirmemek kalbinize ve diğer organlarınıza zarar vereceğinden ilacın kullanımının fayda ve zararlarını doktor ile mutlaka görüşünüz.
 8. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi biçiminin sadece bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı biçimde uymalısınız.
 9. ilacınızı düzenli bir biçimde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 10. Karaciğer hastalığınız, konjestif kalp yetmezliğiniz veya kalp hastalığınız, kalp krizi geçmişiniz veya  felç geçmişiniz varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bilgi veriniz.
 11. Kan şekeri seviyesinin düştüğünün belirtileri olan açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma veya koma vakıaları için yanınızda daima şeker veya şeker içeren bir yiyecek bulundurmalısınız.
 12. 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 13. Hamile iseniz veya ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Hamileliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve  emzirilen bebeğe zarar verebilir.

PRENORM MR Film Kaplı Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Mide tahrişini azaltmak için yemeklerle beraber veya yemekten hemen sonra almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Görme bozukluğu , vücutta şişme ve ani kilo alma, mide bulantısı, karın ağrısı, koyu idrar, iştah kaybı , sarılık,  vakıalarından herhangi biri görüldüğünde ilacın alımını durdurup, acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Metformin hidroklorür, Pioglitazon hidroklorür

Ticari-Jenerik ismi: PRENORM MR Film Kaplı Tablet

Okuduğunuz ilaç: PRENORM MR Film Kaplı Tablet
Web adresi : https://ilac.neyeiyigelir.com/prenorm-mr-film-kapli-tablet.htm

Karekod :
Scan the QR Code


Çeşitli alternatif ilaçları aramak için:
PRENORM MR Film Kaplı Tablet Google
PRENORM MR Film Kaplı Tablet Yandex
Bugün: 21-Aug-2018 07:17:01
Ulusalarası saat: 21-08-18 04:17:01
Yazı tarihi ve Günü : 7 Şubat 2018Çarşamba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Vasoserc Fort Tablet

Kullanımı : Etken maddesi Betahistin dihidroklorür olan Vasoserc Fort Tablet, iç kulağın kan dolaşımını düzenleyen, sıvı basıncını azaltmaya yararlı bir...

Combivent Ölçülü Doz İnhalatörlü Aerosol

Endiksyon Bilgisi : Etken maddesi Salbutamol, İpratropium olan   Combivent Ölçülü Doz İnhalatörlü Aerosol, akciğerlerdeki hava yollarını genişleterek, akciğerlere hava akışını rahatlatan  bir...

Kapat