PLAVIX Film Tablet

Kullanımı :

Etken maddesi  Klopidogrel hidrojen sülfat olan PLAVIX Film Tablet, kan pıhtısı oluşumunu  önleyen kan sulandırıcı bir preparattır. Kan pıhtılaşmasını önlemek için,  yakın zamanda anjina ve kalp krizi veya felç geçirmiş veya   damar sertliği hastalığı olan hastaların iyileştirilmesi ile ilgilidir. Kan pıhtıları damarlarda tıkanmaya neden olur ve kalp krizi , felç ve ölüm ve benzeri ciddi sorunlara sebep olur. Bu vakıaları önlemek için uygulanır.

PLAVIX Film Tablet Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Kan pıhtısı oluşumunu  önleyen kan sulandırıcı bir preparattır. Kan pıhtılaşmasını önlemek için,  yakın zamanda anjina ve kalp krizi veya felç geçirmiş veya   damar sertliği hastalığı olan hastaların iyileştirilmesi ile ilgilidir.
 3. Ciddi karaciğer hastalığı, mide ülseri ve oniki parmak bağırsağı ülseri veya herhangi bir nedenten dolayı aktif  bir kanama veya kafa içi kanama vakıalarından herhangi biri veya bir kaçı var ise bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 4. İç kanama eğilimini arttıran bir kan hastalığınız, karaciğer hastalığınız, böbrek hastalığınız, önceden geçirilmiş felç öyküsü, kronik iltihabi bağırsak hastalığı, kısa süre önce geçirilmiş kaza ve yaralanma vakıalarından herhangi biri var ise bu ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmelisiniz ki  ilacınızı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamaları ve testlere gereksinim duyulabilir.
 5. Tedavi süresinde hafif yaralanmalarda bile kolay kanamalar meydana gelir.Şayet durmayan bir kanama olursa tıbbi yardım almak için acil servise veya hekiminize müracaat etmelisiniz.  Mide kanaması veya bağırsak kanamaları ve benzeri iç kanamalar bile meydana gelebilir.
 6. Reklam
 7. İlacın kullanımı sırasında mide kanaması, bağırsak kanamaları veya sindirim sistemi kanamaları ve benzeri  gibi iç kanamalar da meydana gelebilir. Şayet siyah veya kanlı dışkı, kan öksürme veya kahve telvesi görünümünde kusma ve benzeri kanama belirtileri  vakıalarında derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.
 8. Şayet herhangi bir ameliyat veya diş operasyonu geçirecek olursanız, cerrahınıza veya diş hekiminize bu ilacı kullandığınızı operasyon başlamadan belirli bir süre önce bildirmelisiniz. Çünkü şiddetli kanamayı  önlemek için ilacın kullanımını 7 gün önceden durdurmanız gereklidir.
 9. 18 yaşından küçük çocuk ve ergenlerde kullanılmamalıdır.
 10. Tedavi sürecinde alkol kullanmaktan kaçınmalısınız. Çünkü alkol  mide veya  bağırsaklardaki  kanama riskini daha da artıracaktır.
 11. Hamilelerde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

PLAVIX Film Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Tercihen yemeklerle beraber veya aç karnına alınmalıdır. İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.
 3. Reklam

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Durdurulamayan kanamalar, burun kanaması, kanlı veya katranlı dışkı, idrarda kan, kan öksürme veya kahve telvesi görünümünde kusma, halsizlik, güçsüzlük, yüksek ateş, soluk cilt,  kolay çürük oluşumu, alışılmadık kanama (burun, vajina, ağız), cilt ilt altında iğne ucu şeklinde mor  veya kırmızı benekler ve benzeri yan  etkiler den biri veya birkaçı görüldüğünde ilacın alımını durdurup tıbbi yardım için derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Klopidogrel hidrojen sülfat

Ticari-Jenerik ismi: PLAVIX Film Tablet

PLAVIX Film Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

PLAVIX-Film-Tablet-İlaç-Prospektüsü-1

Son arananlar

2 thoughts on “PLAVIX Film Tablet

  1. Merhaba Levo Birol
   İlaçların bir çok yan etkisi olabilir. Şayet gözde kanama olduysa Lütfen hemen hekiminize danışın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Betoptic Steril Oftalmik Solüsyon
Betoptic Steril Oftalmik Solüsyon

Kullanımı: Etken maddesi  Betaksolol hidroklorür olan Betoptic Steril Oftalmik Solüsyon,  göz içi yüksek basıncı düşüren, göz tansiyonu ile ilgili...

GALARA 25 mg Kapsül
GALARA 25 mg Kapsül

Kullanımı: Etken maddesi Pregabalin olan GALARA 25 mg Kapsül, hastalık nöbetlerine (epilepsi nöbeti gibi) ve ağrıya neden olan beyindeki sinir...

Kapat