ALEFORT Efervesan Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Alendronat sodyum, Vitamin D3 olan ALEFORT  Efervesan Tablet, kemiğin  güçlenmesini sağlayan ve kemik erimesini  önleyen bir preparattır. Kalça ve omurlarda görülen kırıklarda dahil olmak üzere menopoza giren kadınlarda veya osteoporozlu erkeklerde oluşabilecek kemik erimesine bağlı kırıkların önlenmesi amacıyla kemik erimesi tedavisinde uygulanır. D vitamini yeterliliğinin sağlanmasına destek olur.

ALEFORT  Efervesan Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Kemiğin  güçlenmesini sağlayan ve kemik erimesini  önleyen bir preparattır.
 3. Şayet yemek borusunda darlık veya yemek borusunun boşalmasını geciktiren herhangi bir yemek borusu probleminiz varsa yada kanınızdaki kalsiyum seviyesi aşırı düşük ise veya ileri derecede böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 4.  İlacı sabah aç karnına almanız gerekir.. İlacı içtikten  sonra midenize zarar vermemesi için   30 dakika yatmayınız, uzanmayınız. Ayakta veya oturur vaziyettte  durmanız gerekiyor. Bu süre içerisinde su harici hiçbir şey yeyip, içmeyiniz.
 5. Şayet en az 30 dakika boyunca dik oturamayacak veya ayakta duramayacak durumda iseniz bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Aksi takdirde bu ilaç mide ve yemek borusunda ciddi problemler meydana çıkarabilir.
 6. Şayet kanınızda kalsiyum seviyesi düşükse, diş iyileştirilmesi görüyorsanız veya dişle ilgili bir operasyon geçirme durumu varsa, böbrek fonksiyon bozukluğu, midede   ülser,  on iki parmak bağırsağı hastalığı, sindirim kanalında emilim bozukluğu, kanser hastalığı, böbrek hastalığı, mineral eksikliği, kemoterapi veya radyoterapi görüyorsanız  veya  yutmada güçlük ve benzeri rahatsızlıklarınız var ise hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 7. Bu ilaç sorbitol içermektedir. Şayet doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı tolerans bozukluğunuz olduğu söylenmişse, ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz.
 8. Hamile iseniz veya hamile olma ihtimaliniz varsa veya hamile kalmayı planlıyorsanız veya bebek emziriyorsanız bu ilacı kesinlikle kullanmak sakıncalıdır.

ALEFORT  Efervesan Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak suda eritiniz ve bekletmeden içiniz. Mideye geçişin kolaylaşması için ilacı ayakta içiniz. İlacı aldıktan sonra 30 dakika boyunca yatmayınız ve uzanmayınız. Bu süre içerisinde normal çeşme suyundan başka hiçbir şey yeyip içmeyiniz. Günde 1 doz alınması önerilmektedir.

İlacın  Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Eklem, kemik ve kas ağrısı, çene ağrısı, şişlik, sırtta  ve karın  boşluğunda ağrı ve yanma,  midede ülser, mide yanması , yemek borusu iltihabı , yemek borusu ülseri, oniki bağırsak iltihabı ve göğüs ağrısı ve benzeri şikayetlerden herhangi biri yan etki olarak görülüyorsa derhal ilacı kesip hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Alendronat sodyum, Vitamin D3

Ticari-Jenerik ismi: ALEFORT  Efervesan Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.