PINRAL Çiğnenebilir/Çözünebilir Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Lamotrijin olan PINRAL  Çiğnenebilir/Çözünebilir Tablet, epilepsi (sara) ‘yı önleyen veya durduran antiepileptik bir preparattır. 12 yaş üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde görülen Grand mal  epilepsi (bilinç kaybı ve kaslardaki  artan kasılmaların meydana getirdiği kol ve bacaklarda istem dışı kasılmalarla ayırt edilen nöbet.) tedavisinde ve  parsiyel (kısmi) nöbet ( vücudun belirli bir yerinde başlayan ve başladığı yerde de kalabildiği ve benzeri ilerleyerek vücudun yarısına yayılabilen bir epilepsi türü) tedavisinde tek başına veya  sara nöbetlerini önleyici diğer ilaçlara ek olarak uygulanabilir. 2-12 yaş arası çocuklarda  görülen sara hastalığının tedavisinde,  sara nöbetlerini önleyici diğer ilaçlara ek olarak uygulanabilir.  Lennox – Gastaut sendromu (çocuklarda beyinle ilgili olarak meydana gelen ve zihin geriliği ile ilişkili olan, epilepsi nöbetlerinde ani , elektrik çarpmasına benzer , istem dışı ve belirli aralıklarla , sık sık ve düzensiz meydana gelen kas kasılmalarının  da gözlendiği epilepsi türü) tedavisinde ve bipolar bozukluğu olan 18 yaş ve üzeri yetişkin hastalarda görülen, duygu durum ataklarının önlenmesinde   uygulanır.

PINRAL  Çiğnenebilir/Çözünebilir Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Epilepsi (sara) ‘yı önleyen veya durduran antiepileptik bir preparattır.
 3. Bu ilacın kullanımı, ciddi yaşamsal tehlikeler yaratabilecek cilt döküntüsüne neden olabilir. Özellikle çocuklarda ve nöbet ilaçlarına karşı alerjisi olan hastalarda bu durum gözlenebilir. Şayet bu ilacın kullanımı sırasında boğaz ağrısı, ateş, baş ağrısı, ciltte kırmızı döküntü ve soyulma vakıalarından herhangi biri var ise acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.
 4. Şayet hastalık nöbetlerini önlemek için bu ilacı kullanıyorsanız, durumunuzda iyileşme görülse bile ilacın kullanmaya devam ediniz. İlacın alımını durdurmanız halinde nöbetlerde  artış olabilir.
 5. Şayet, karaciğer hastalığınız, böbrek hastalığınız veya kalp hastalığınız var ise bu ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir.. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 6. Yanınızda acil vakıalar için bu ilacı kullandığınızı belirten kimlik kartı ve bilgilendirme bilekliği taşımalısınız.
 7. Şayet bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra ; endişe, kaygı, telaş, heyecan agresif, hiperaktif hissetme hali, intihar ve kendine zarar verme düşüncesi oluşmuşsa  veya ruh halinde ve davranışlarda değişiklikler ve benzeri yeni veya kötüleşen semptomlara sahipseniz, acil yardım için hekiminize müracaat etmelisiniz.
 8. Bu ilacın hastalığınızı iyileştirdiğinden emin olabilmeniz için düzenli olarak kan tahlilleri yaptırmanız gereklidir.
 9. Bu ilacı kullanırken bol bol sıvı almak zorundasınız.
 10. Bu ilacı kullanırken alkol kullanmak sakıncalıdır. Çünkü alkol ilacın olası yan etkilerini nöbet riskini artırır.
 11. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozacak yan etkilere sahiptir. Şayet araç veya makine kullanacaksanız çok dikkatli olmalısınız.
 12. Hamilelerde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı hekiminize  kullanmak sakıncalıdır.

PINRAL  Çiğnenebilir/Çözünebilir Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu önce çiğneyip sonra yutunuz veya ilacı az miktar suda eritip tümünü hemen yutunuz. Yemek sırasında veya aç karnına alabilirsiniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Endişe, kaygı, telaş, heyecan agresif, hiperaktif hissetme hali, intihar ve kendine zarar verme düşüncesi oluşması  veya ruh halinde ve davranışlarda değişiklikler , güçsüzlük, halsizlik, koordinasyon eksikliği, artan veya kötüleşen hastalık nöbetleri, bilinç bulanıklığı ve halüsinasyon ve benzeri yan etkiler görülebilir. Tıbbi yardım için acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi:  Lamotrijin

Ticari-Jenerik ismi: PINRAL  Çiğnenebilir/Çözünebilir Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.