MUSFIXA 8 mg Kapsül

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Tiyokolşikosid olan MUSFIXA 8 mg Kapsül, kasların aşırı seviyede gerilmesinden sorumlu olan beyin ve omurilik kaynaklı  kas gerginliğini azaltmaya yararlı ve ortadan kaldıran kas gevşetici bir preparattır. Ağrı ile beraber görülen kas spazmları (kasılmaları) ile ilişkili hastalık belirtilerinin tedavisinde uygulanır. Bir hasar veya zedelenme sonucu meydana gelen veya sinir sistemi bozukluklarına bağlı olarak kaslarda görülen ağrı ve irade dışı kas gerginliği vakıalarının tedavisinde ve  bel ağrısı, sırt ağrısı, boyun tutulması ve benzeri rahatsızlıkların tedavisinde uygulanır.

MUSFIXA 8 mg Kapsül Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Ağrı ile beraber görülen kas spazmları (kasılmaları) ile ilişkili hastalık belirtilerinin tedavisinde uygulanır.
 3. 7 günden fazla kullanılması tavsiye edilen bir ilaç değildir.
 4. Kullanımı, sindirim sisteminde tahrişe yol açabilir. Tedaviniz boyunca, bu ilaçla beraber bir mide koruyucu ilaç kullanınız.
 5. Fizik tedavi seanslarına hazırlık için kullanıyorsanız, ilacın kas gevşetici özelliğini gösterebilmesi için seanstan 1-2 saat önce almak zorundasınız.
 6. Diğer kas gevşeticiler ile beraber  kullanmak sakıncalıdır.  Sürekli kullandığınız kas gevşetici ilacınız var ise bunu hekiminize bildiriniz.
 7. Şayet böbrek hastalığı, epilepsi (sara), kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaç kullanımı ve kanama problemleri  vakıalarından herhangi birine sahip iseniz bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildiriniz. Bu ilacın kullanımı size uygun olmayabilir veya doktorunuz tarafından doz ayarlaması yapılabilir veya spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 8. İlacı kullanımınız sırasında ishal meydana gelirse , hemen hekiminize durumu bildiriniz. İlaç dozunuzun azaltılması gerekebilir.
 9. 15 yaşın altındaki çocuklarda kullanılması sakıncalıdır.
 10. İlacı alırken  alkol kullanmaktan  kaçınmalısınız. Alkol ilacın yan etkilerini arttırmaktadır.
 11. Kullanımı uyuklama ve sersemliğe neden olabileceğinden, araç veya makine kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 12. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır. Kullanımı anne karnındaki bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

MUSFIXA 8 mg Kapsül’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber tok karnına almanız gerekir. Günde en fazla 2 kapsül alınabilir. İlacın sindirim sisteminize zarar verme riskini önlemek için tedaviniz sürecinde mide koruyucu bir ilaç kullanınız.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Bulantı, kusma, ishal, mide ağrısı seyrek görülen yan etkilerdir. Doz azaltıldığında veya tedavi bitiminde bu şikayetler kaybolur.

Etken Maddesi: Tiyokolşikosid

Ticari-Jenerik ismi: MUSFIXA 8 mg Kapsül

MUSFIXA 8 mg Kapsül Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

MUSFIXA 8 mg Kapsül Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.