GERALGINE PLUS Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Parasetamol, Kodein fosfat olan  GERALGINE PLUS Tablet, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir preparattır.  Migren ağrısı, baş ağrısı, grip ve soğuk algınlığına bağlı öksürük ve vücut ağrıları; diş ağrısı; adet dönemi ağrıları; yaralanmalardan dolayı meydana gelen ağrılar; ameliyat sonrası görülen ağrılar; siyatik; kas ağrıları; bel ağrıları; romatizma ve romatizmal eklem ağrılarının tedavisi için uygulanır. Tek başına parasetamol, ibuprofen veya asetil salisilik asit ve benzeri diğer ilaçlarla giderilemeyen akut, orta ve şiddetli ağrıların kısa süreli iyileştirilmesi içindir.

GERALGINE PLUS Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Tek başına parasetamol, ibuprofen veya asetil salisilik asit ve benzeri diğer ilaçlarla giderilemeyen akut, orta ve şiddetli ağrıların kısa süreli iyileştirilmesi içindir.
 3. İlacı düzenli kullanmanıza rağmen yeni rahatsızlıkların oluşması veya ağrının/ateşin azalmaması  ve  3 günden fazla sürmesi halinde ilacın kullanımını bırakıp hekiminize müracaat etmelisiniz.
 4. 3 günden fazla kullanılmamalıdır. Bağımlılığa neden olabilir.
 5. Ciddi karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa, yüksek tansiyon ilacı kullanıyorsanız, kalp atışlarınızda düzensizlik, depresyon veya anksiyete ilaçları (klozapin, lityum gibi) veya sakinleştirici ilaç kullanıyorsanız, hava yollarındaki tıkanıklığı giderici ilaç (efedrin, teofilin) veya alkol bağımlılığı iyileştirilmesi için dilsulfiram kullanıyorsanız GERALGINE PLUS Tablet  kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 6. Akciğer hastalığınız veya kalp hastalığınız varsa veya glukoz 6 fosfat dehidrogenaz enzimi eksikliği, kemik iliğinin fonksiyon bozukluğu, karaciğer veya böbrek hastalığı, karaciğer enzimlerinde yükselme (Gilbert sendromu), astımınız varsa  veya alkol kullanıyorsanız GERALGİNE PLUS Tableti kullanmadan önce durumunuzu hekiminize anlatınız. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına gereksinim duyulabilir.
 7. Bademcik veya geniz eti ameliyatlarından sonraki ağrılar için 18 yaş altı çocuk ve ergenlerde kullanılmamalıdır.
 8. Solunum problemi olan çocuklarda kullanılmamalıdır.
 9. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 10. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınmalısınız. Alkol kullanımı karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
 11. Kullanımı uyku hali ve baş dönmesine neden olabileceğinden, araç veya makine kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı   gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 12. Hamilelerde ve emzirme dönemlerinde kullanılması sakıncalı olduğundan dolayı hekiminize sormadan kesinlikte kullanmak sakıncalıdır. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

GERALGINE PLUS Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Bulantı, kusma, hazımsızlık, gaz, karın ağrısı, kabızlık,  baş ağrısı, baş dönmesi, uyku hali, üst solunum yolu enfeksiyon belirtileri, ellerde ve ayaklarda karıncalanma, uyuşma veya yanma hissi yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi:  Parasetamol, Kodein fosfat

Ticari-Jenerik ismi: GERALGINE PLUS Tablet

GERALGINE PLUS Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

GERALGINE-PLUS-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.